W Polsce BRAKUJE SIANA. Wielu ludzi nie stać na…

Agropolska.pl przekazuje zatrważające informacje.

Polscy rolnicy mają ogromne problemy z sianem. Ceny drastycznie idą w górę i dobijają do a abstrakcyjnych wartości. Jeśli trend się utrzyma siana ma zabraknąć w ogóle, tym samym nie będzie sianokiszonek. Powód? Susza, przez którą rolnicy nie zebrali wystarczających zapasów.

– Pierwszy pokos był nienajgorszy, ale potem doszło do tragedii. Nie zebrałem prawie niczego. Nie wiem co teraz – mówi jeden z rolników w województwie Świętokrzyskim.

W złej sytuacji są także hodowcy bydła mlecznego, już wiedzą,że zapasu siana nie wystarczy im do zakończenia sezonu, a ceny siana mogą nie pozwolić im na zakup. Ponadto spada cena mleka.

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń – po okresie zimowym stan trwałych użytków zielonych był w dobrym stanie, późniejsze susze spowodowały zmianę sytuacji.

„Wiosenna wegetacja roślin warunkowana czynnikami meteorologicznymi przebiegała bez specjalnych zakłóceń, lecz nie dynamicznie. Chłodne i na ogół bezdeszczowe dni w pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia, a także w pierwszej i drugiej dekadzie maja spowalniały wzrost runi łąkowej” – czytamy w komunikacie GUS. 

Komentarze