WAŻNE zmiany dla emerytów! W 2020 czeka ich…

emeytów

W 2020 roku emerytów czekają nowe reformy.

Od stycznia 2020 roku mają wejść w życie nowe ustawy, które znacznie ułatwią życie seniorom.

 

Najgłośniej jest o tak zwanych „trzynastkach”, czyli trzynastym świadczeniu emerytalnym w roku, mającym wartość emerytury minimalnej (jego dokładna kwota będzie zależała od rewaloryzacji).

Trzynasta emerytura budzi jednak kontrowersje wśród społeczeństwa, które zastanawia się w jaki sposób rząd będzie czerpał na to środki.

 

Okazuje się, że sfinansuje je Fundusz Solidarnościowy, z którego wypłacane jest „500 plus dla niepełnosprawnych”, czyli uzupełnienie mające gwarantować osobom samodzielnym „minimalną krajową”.

 

Dodatkowe świadczenie emerytalne ma dofinansować również likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i przekształcenie tego w Indywidualne Konta Emerytalnego (IKE). Przenosząc pieniądze z OFE do IKE, trzeba będzie uiścić opłatę przekształceniową. Według rządzących z likwidacji OFE do budżetu  państwa może wpłynąć nawet 12,5 miliarda złotych.

 

PiS zapowiedziało już, że chce sfinansować większość swojego programu z usunięcia likwidacji 30-krotności emerytury. Natomiast Jarosław Gowin z Porozumienia zapowiada, że może nie poprzeć tej ustawy.

 

 

ZOBACZ TEŻ:ZERO euro?! ILE kosztuje ten BANKNOT?

 

 

Jeśli ustawa wejdzie w życie, najbogatsi także będą płacili składkę ZUS od każdej zarobionej kwoty. Według wyliczeń ekspertów, ma to pozwolić zasilić budżet państwa na kwotę wysokości 7 miliardów złotych. Wszystkie te reformy mają sprawić, że seniorzy już wkrótce będą się mogli cieszyć znacznie wyższymi świadczeniami.

 

 

 

Źródło:pikio/pixabay

 

Komentarze