Wiesz ile zarabiają górnicy? Wielu o takich zarobkach może jedynie śnić

najlepiej-opłacanych-zarobkach-górnicy

Górnictwo należy do najlepiej opłacanych sektorów w kraju. Wielu Polaków o takich zarobkach może jedynie śnić.

O tym, że górnicy zarabiają więcej niż wynosi średnie wynagrodzenie w innych branżach wiemy. Według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku przeciętna pensja w Polsce wyniosła 6287,79 zł. W lipcu przeciętna płaca wyniosła już 6777,22 zł. Oznaczało to wzrost rok do roku o 15,8 proc. przy inflacji wynoszącej r/r 15,6 proc. Takie dane nie byłyby możliwe bez solidnych wzrostów w górnictwie. Co się stało?

najlepiej-opłacanych-zarobkach-górnicy
Górnicy żądają podwyżek. Chcą zarabiać nawet o 25 proc. więcej.
Fot. materiały prasowe, LW Bogdanka

Eksperci tłumaczą, że wzrost wynagrodzeń to efekt przede wszystkim „suchych premii” w sektorach zdominowanych przez państwo. W górnictwie płace wzrosły z tego powodu 26 proc. miesiąc do miesiąca.

Co to są „suche premie”?

Ubiegły rok obfitował w tzw. rekompensaty inflacyjne dla górników. Np. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przyznano w połowie roku jednorazowe nagrody dla górników. Wynosiły one 19 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, 16 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej i 13 tys. zł brutto dla pozostałych pracowników. Z kolei górnicy z PGG otrzymali w ubiegłym roku dwie premie inflacyjne. W ostatniej transzy górnicy pracujący pod ziemią zyskali dodatkowe 6,4 tys. zł brutto.

Tyle wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Bez wątpienia górnictwo należy do najlepiej opłacanych sektorów w kraju. Wielu Polaków o zarobkach jakie mają górnicy może jedynie śnić. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2022 roku w sekcji górnictwo i wydobywanie płace wynosiły średnio 18 800 zł brutto (w tym czasie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 7330 zł!).

Średnie wynagrodzenie w całym 2022 roku wyniosło 11 173 zł. Dla porównania. Od stycznia do grudnia 2021 roku przeciętna miesięczna płaca to 9 134 zł brutto.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przygotowanego przez Sedlak&Sedlak wynika, że aktualna mediana miesięcznego wynagrodzenia to 7,8 tys. zł brutto.

Na zarobki powyżej 9,7 tys. zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych górników – możemy przeczytać.

Średnie wynagrodzenie w firmach z sektora górniczego

Tak się przedstawiało w 2021 roku średnie wynagrodzenie w firmach z sektora górniczego (kwoty brutto):

  • JSW – 10 700 zł
  • PGG – 8 815 zł
  • LW Bogdanka – 9 570 zł
  • KGHM – 13 500 zł
  • Tauron Wydobycie – 8 429 zł

Źródło: GUS, ARP w Katowicach

Czytaj także:

https://wyborcza24.pl/wciaz-jestesmy-biedni-czyli-minimalna-placa-w-europie/

Komentarze