Wygląda jak “CUDOWNY chłopak”! Ma rzadką WADĘ GENETYCZNĄ

zespół Treachera-Collinsa

Karol to miesięczny niemowlak, który cierpi na bardzo rzadką chorobę genetyczną. Jego twarz jest zdeformowana. Czeka go wiele operacji tej części organizmu, aby mógł normalnie funkcjonować.

Miesięczny Karol to podopieczny łódzkiego Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego o nazwie Tuli Luli. Jego opiekunowie twierdzą, że po przejściu wszystkich operacji będzie mógł normalnie żyć. Jego szanse wówczas wzrosną. Zabiegi te mają na celu przede wszystkim zapobieganie rozwojowi już powstałych deformacji genetycznych.

Karol cierpi na zespół Treachera-Collinsa. To wada genetyczna, która powoduje deformację twarzy. Chory ma zniekształconą żuchwę i ma trudności z jedzeniem i oddychaniem. Ta wada genetyczna powoduje tylko zmiany w wyglądzie dzieci, nie wpływa w żaden sposób na ich rozwój intelektualny czy społeczny.

Powodem zespołu Treachera-Collinsa jest wada, mutacja w obrębie piątego chromosomu. Już w życiu płodowym dziecka dochodzi do zmian w tkankach i kościach, z których zbudowana jest twarz. W efekcie rodzą się maluchy z mniejszą żuchwą i ze zniekształconymi oczami, a także z brakiem policzków. Czasem nie mają też uszu albo mają zniekształcony nos.

zespół Treachera-Collinsa
Facebook

Karol wygląda podobnie do bohatera filmu “Cudowny chłopak” z Julią Roberts i Owenem Wilsonem w jednych z głównych ról. To po tej ekranizacji głośno zrobiło się o zespole Treachera-Collinsa. Tytułowy chłopiec, Auggie, potrzebował aż 27 operacji, aby mógł prawidłowo funkcjonować.

Zobacz też: 9 miesięcy NIE WIEDZIAŁA o ciąży! Kapnęła się 2 h przed porodem

Źródło: Facebook
Źródło zdjęcia: Facebook

Komentarze