ZERWANE dachy i połamane drzewa!Nad Polską przechodzi…

Ostrzeżenie meteorologiczne! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Będzie groźnie.

Pogoda w najbliższych dniach będzie bardzo dynamiczna. Wyż znad Ukrainy,który odpowiadał za słoneczną aurę odsuwa się na wschód. 

-Niestety, już w najbliższych godzinach nastąpi przebudowa pola barycznego i rozległy oraz dość aktywny ośrodek niżowy znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego o nazwie Zed zacznie wypierać wyż na południe Rosji” – mówią synoptycy z Biura Prognoz Cumulus.

Z ich informacji wynika, że nad Polską będzie wzrastał „gradient baryczny”. To różnica ciśnienia pomiędzy ośrodkiem wyżowym a niżowym. Jaki będzie tego efekt? Nocą oraz w weekend przede wszystkim zacznie wiać bardzo silny wiatr.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia! Chodzi właśnie o silny wiatr. Alert dotyczy przede wszystkim województw : dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego.

Na niznia wiatr będzie wiał z prędkością oscylującą w granicach 50-65 km/h. Jednak im dalej na południe, tym siła wiatru będzie większa. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku oraz Podkarpaciu wiatr będzie wiał już z prędkością nawet 75 km/h. Wiatr może zrywać dachy i linie energetyczne. 

-Jeszcze mocniej powieje w całym paśmie gór i na przedgórzu, bo tam wiatr może osiągać prędkość do 80-100 km/h, a że wiatr powieje z południa, więc w górach pojawi się Halny – informują synoptycy biura Cumulus.

Ponadto w całym kraju będzie dość zimno. Na Podhalu termometry pokażą zaledwie -3 stopnie Celsjusza.

 

Fot. YouTube

Komentarze