Zmiana czasu 2020. Kiedy należy przestawić zegarki?

zmiana

W Polsce zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Informujemy, kiedy dokładnie czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.

Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany od 1983 r. Jak co roku, przestawiliśmy się na czas zimowy w ostatnią niedzielę października. To właśnie wtedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Cofnęliśmy wówczas zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Czas zimowy obowiązuje w Polsce przez 5 miesięcy, natomiast czas letni aż 7 miesięcy. Co za tym idzie- w ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i przestawiamy wskazówki zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00.

 

ZOBACZ TAKŻE: PODWYŻKA cen warzyw i owoców! Tak drogo nie było od 50 lat.

 

Zmianę czasu analizuje Główny Urzędu Miar, o jej wadach i zaletach możecie przeczytać na stronie www.gum.gov.pl/. Znajduje się tam podsumowanie zarówno wad jak i zalet przestawiania wskazówek zegara. Wśród najważniejszych argumentów za porzuceniem zmiany czasu wymienia się rozwój społeczeństwa oraz postępującą elektryfikację. To te aspekty sprawiają, że przepisy o przestawianiu zegarków uznawane stały się zbędne, wręcz archaiczne.

 

Przypomnijmy, że w zeszłym roku,w marcu Parlament Europejski zagłosował „za” za zniesieniem zmiany czasu. Europosłowie chcieli, by zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Te, które wolą zachować czas zimowy, mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: TYLE średnio zarabiają Polacy. Kwota mocno dziwi.

 

Zmiana czasu obowiązuje nie tylko Polaków, ale prawie wszystkich mieszkańcy Europy. W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy wyłącznie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.

 

fot.pixabay

Komentarze