TYLE średnio zarabiają Polacy. Kwota mocno dziwi.

Polacy

Ile zarabiają Polacy? Kwota mocno dziwi. Realna podwyżka średniej krajowej wzrosła o niecałe 5 procent. Ile wynosiła średnia krajowa w 2019?

Główny Urząd Statystyczny udostępnił informacje o zarobkach za rok 2019. W przeciwieństwie do danych publikowanych co miesiąc (tzw. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw), tym razem uwzględnił nie tylko firmy zatrudniające co najmniej 9 osób, ale także m.in. pracowników budżetówki. Według najnowszych danych średnia krajowa w Polsce w roku 2019 wynosiła 4918 zł brutto. Co oznacza realną podwyżkę o niecałe 5 procent.

 

ZOBACZ TAKŻE:Ustalono nową nazwę koronawirusa! Znany jest także termin pojawienia się szczepionki

 

Warto przypomnieć także, że ostatnie statystyki mówiły o rekordowych zarobkach. W grudniu wynosiły około 5600 zł brutto, a w całym roku średnio 5169 zł brutto. Te statystyki dotyczyły jednak średnich i dużych firm. Jak określa GUS, w gospodarce narodowej wyszło mniej – czyli 4918,17 zł brutto. Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 250 zł brutto w rok. To oznacza

 

ZOBACZ TAKŻE: Romans Zenka Martyniuka w końcu ujrzał światło dzienne! Gwiazdor jednocześnie miał…

 

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło w rok o 250 zł brutto. To oznacza podwyżki rzędu 7 procent. Kwota 4918 zł podawana przez GUS jest kwotą brutto wynagrodzenia. Na konto pracowników wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na umowie o pracę przeciętny Kowalski może liczyć na wynagrodzenie netto w wysokości około 3555 zł. 670 zł – taką kwotę pochłaniają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 382 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 306 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

 

fot. pixabay
źródło: www.stat.gov.pl

Komentarze