Zmiany w płatnościach zbliżeniowych kartą! Od teraz będziesz mógł…

płatnościach

Szykują się zmiany  w płatnościach zbliżeniowych kartą. Limit transakcji zbliżeniowymi kartami VISA powędruje w górę.

Jak wynika z informacji money.pl 17 lipca 2020 wzrośnie limit transakcji zbliżeniowych kartami VISA. Obecnie wynosił on 50 zł, teraz będzie to 100zł. Amerykańska spółka Visa w Polsce jest największym wydawcą kart płatniczych – kontroluje ponad połowę rynku. Zgodę na zmianę limitu już w ubiegłym roku wydał Narodowy Bank Polski. Od tego czasu trwały jednak negocjacje z bankami i dostawcami terminali płatniczych. Nie było żadnej daty wprowadzenia nowości. Ta się właśnie pojawiła. 17 lipiec 2020 będzie dniem przełomowym. Posiadacze kart płatniczych z logo Visa powoli zaczną przeprowadzać transakcje zbliżeniowo do 100 zł bez konieczności podawania kodu PIN.

 

ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT na warszawskim Okęciu. Samolot LOT-u tuż przed lądowaniem…

 

Oczywiście zanim zaczniemy płacić zbliżeniowo z limitem 100 zł minie sporo czasu. Zmianę limitu muszą wprowadzić także banki i dostawcy terminali płatniczych. Można się jednak spodziewać tego, że każdy będzie chciał się do nowości dostosować jak najszybciej. I właśnie od 17 lipca rozpocznie się ten proces.

 

-„Podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego” – komentują przedstawiciele Visa

Podniesienie limitu nie oznacza jednak, że kodu PIN nie użyjemy nigdy. O zmianach w tym zakresie mówi dyrektywa unijna – PSD2. W założeniu ma zapewnić przejrzystość i spójność prawa w obszarze usług płatniczych w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami w transakcjach zbliżeniowych kod musi zostać podany albo po wykonaniu kilku płatności za łączną kwotę 150 euro (równowartość 647 zł) albo co 5 transakcji (bez względu na kwotę).

fot. pixabay

Komentarze