4 dniowy system pracy! WEEKEND ma trwać 3 DNI!

pracy

W Japonii Microsoft przeprowadził ciekawy eksperyment. Firma wprowadziła na próbę czterodniowy system pracy. Wyniki były zaskakujące!

Eksperyment trwał przez cały sierpień i miał ocenić zalety skrócenia czasu pracy oraz promować równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym.

W badaniu wzięło udział 2300 pracowników, którzy dotychczas pracowali tradycyjnie 5 dni w tygodniu i mieli jak zawsze 2 dni weekendu.

Tym razem przez cały miesiąc 2300 pracowników Microsoftu wychodziło z pracy w czwartek i mogło cieszyć się z trzydniowego weekendu. Pensja natomiast została ta sama. Co więcej, spotkania i narady ograniczono do 30 minut, a zamiast tego wzrosła  liczba zdalnych konferencji.

 

W czasie badań microsoft odnotował  znaczne korzyści. Po pierwsze nastąpił wzrost wydajności pracowników o 39,9 proc. w porównaniu z sierpniem poprzedniego roku. Po drugie firma poinformowała również o spadku kosztów energii elektrycznej czy drukowanych ilości papieru.

Sam pracownicy przyznali, że podoba im się 4 dniowy system pracy. Firma ma powtórzyć te same badania zimą.

Pomysł krótszego tygodnia pracy nie jest nowy. Zwolennicy podkreślają, że takie rozwiązanie pomaga w zmniejszeniu stresu i zapobiega przepracowaniu. Meksykański miliarder Carlos Slim przekonywał nawet, że praca powinna zajmować tylko trzy dni w tygodniu (po 11 godzin na dobę).

 

ZOBACZ TEŻ:STRAJK nauczycieli! Już wiadomo w jakiej formie!

 

Źródło:tvn24biznes/pixabay

Komentarze