Rosja i Turcja zdecydowała ws. Syrii!

Turcji i Rosji udało się wypracować kompromis. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po rozmowie z Władimirem Putinem przekazał informację o porozumieniu państw odnośnie wycofania się syryjskich bojowników kurdyjskich.

Porozumienie obu państw przewiduje wycofanie się bojowników kurdyjskich na odległość ponad 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii. Według ustaleń do wycofania musi dojść w ciągu 150 godzin. Cała akcja ma rozpocząć się w środę o północy.

Ofensywa, szybki rozejm i…ofensywa

Dokładnie 9 października syryjscy bojownicy zainicjowali w rejonach północno- wschodniej Syrii zbrojną ofensywę. Jednak po tygodniu wzajemnych potyczek obie strony podpisały rozejm na spotkaniu w Soczi. Wiadomo, że głównym celem tureckich wojsk jest pozbycie się kurdyjskich sił zbrojnych z Ludowych Jednostek Samoobrony z przygranicznego pasa. Bowiem Ankara uważa Ludowe Jednostki Samoobrony za terrorystów.

Prezydent Rosji wyraźnie zaznacza że „Syria powinna zostać uwolniona od nielegalnej obcej obecności wojskowej .Naszym zdaniem osiągnąć trwałą i długoterminową stabilizację w całej Syrii można tylko pod warunkiem respektowania suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju„.

Z kolei Erdogan dodaje:

„Ta operacja gwarantuje także integralność terytorialną oraz jedność polityczną Syrii. Nigdy nie mieliśmy żadnych roszczeń do ziemi czy suwerenności Syrii.”

Ponadto prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał, żę 800 kurdyjskich bojowników postanowiło się wycofać z rejonów przygranicznych. Mało tego polityk ostrzegł, że w momencie że gdy rozejm wygaśnie, a bojownicy kurdyjscy się nie wycofają tureckie wojska z pewnością znów rozpoczną atak, z podwójną i jeszcze większą determinacją niż dotychczas.

Zdjęcie: Instagram

Komentarze