8 grudnia to OSTATNIA taka NIEDZIELA w tym roku!

Jutro większość sklepów będzie zamknięta, lecz z tym nie powinno być problemów. Świąteczne i sylwestrowe zakupy będziemy mogli zrobić we wszystkie pozostałe niedziele w grudniu.

8 grudnia otwarte będą tylko placówki, w których za ladą staną właściciele.

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych jest taka, iż  sklepy w tym miesiącu będą otwarte 15, 22 i 29 grudnia, gdyż będą to niedziele handlowe.

2020 i niedziele handlowe. 

1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie z nią handel w te dni w 2019 roku jest dozwolony jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu, a także w dwie kolejne  poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną przed Wielkanocą.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał wyłącznie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje też katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, kawiarniach, kwiaciarniach, na stacjach paliw płynnych, oraz w sklepach z prasą.

Za złamanie zakazu niedzielnego handlu grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych. Istnieje również możliwość kary ograniczenia wolności przy uporczywym łamaniu ustawy.

Sporna niedziela niehandlowa.

Zwolennicy ustawy twierdzą, że praca w niedzielę odbiera możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych, społecznych, rozrywkowych. Tymczasem media donoszą, że pracownicy nie są zadowoleni z zaistniałej sytuacji.

Komentarze