ABW zatrzymało 18-latka planującego zamach w Polsce

Policjanci z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) aresztowali 18-latka, który planował przeprowadzić zamach terrorystyczny w Polsce. Młody mężczyzna gromadził materiały potrzebne do złożenia pasa szahida w celu wysadzenia jednej z dolnośląskich komend policji. Zaczął inspirować się islamistami podczas pobytu w jednym z krajów Beneluksu.

Młody człowiek pochodzi z niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku, oddalonej o 20 km od Ząbkowic Śląskich. W wieku 16 lat wyjechał z rodziną do jednego z krajów Beneluksu. Pod koniec zeszłego roku przeszedł na islam i zaczął interesować się m.in. Osamą bin Ladenem, byłym liderem Al-Kaidy. Inspirowała go również działalność Państwa Islamskiego.

Nowe informacje w sprawie

Śledztwo wykazało, że młody człowiek gromadził informacje na temat konstruowania ładunków wybuchowych. W jego domu znaleziono części, z których można było złożyć tzw. pas szahida, używany przez zamachowców-samobójców. Według ustaleń, 18-latek planował dokonać eksplozji w jednym z budynków urzędu państwowego. Funkcjonariusze ABW przeprowadzili głównie działania na Dolnym Śląsku, przeszukując miejsca zamieszkania osób, z którymi młody człowiek utrzymywał kontakt. Osoby te miały świadomość jego planów.

Jakie są zarzuty?

18-latkowi postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz planowania zamachu z użyciem materiałów wybuchowych. Został umieszczony w areszcie, a grozi mu 10 lat pozbawienia wolności. Według sądu istnieje duża prawdopodobieństwo, że mężczyzna popełnił zarzucane mu czyny. Według śledczych nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie formy ataku, ale wiadomo, że zamierzał użyć materiałów wybuchowych. Wiele wskazuje również na to, że rozważał atak samobójczy. Młody człowiek czerpał inspirację z działań ISIS. Nieoficjalne źródła informują, że miał kontakty z przedstawicielami tzw. Państwa Islamskiego. Plany młodego fanatyka pokrzyżowali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz prokuratorzy z dolnośląskiego oddziału Prokuratury Krajowej.

Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, zaznacza, że zatrzymanie 18-latka jest przypomnieniem, że Polska jest zagrożona przez terroryzm islamski.

Dzięki skutecznym działaniom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego udało się unieszkodliwić realne zagrożenie – podkreślił.

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwrócił uwagę na to, że „zatrzymany radykał to kolejna osoba w ostatnich latach, która wpadła w ręce ABW i usłyszała zarzuty związane z działalnością terrorystyczną”.

Zobacz także: Unia Europejska wzywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zakazu reklamy aptek

Komentarze