Andrzej Duda opowiedział dowcip – reakcja była wymowna!

Inauguracja roku akademickiego jest dla studentów niewątpliwie wyjątkową uroczystością. Często swoją obecnością uświetnić ją mają zaproszeni goście. Jednym z takich przypadków było rozpoczęcie nowego roku akademickiego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tam pojawił się sam prezydent RP, Andrzej Duda. Zamiast jednak uczynić tę chwilę bardziej podniosłą, stała się ona za jego przyczyną bardziej… żenująca. Co było tego powodem?

Nie pierwszy raz mamy do czynienia z sytuacją, kiedy prezydent Andrzej Duda dzieli się z nami swoim poczuciem humoru. Tym razem padło jednak na bardzo kontrowersyjny żart, którego przedmiotem stali się… wykładowcy uczelni!

ZOBACZ: CO Z BREXITEM? BRYTYJCZYCY ZDECYDOWALI

Prezydent na początku wystąpienia wrócił myślami do swojej młodości, stwierdzając, że właściwie jest „dzieckiem AGH”. Jego rodzice pracowali właśnie na tej uczelni, a on sam jako dziecko często przebywał w tych murach, kiedy  jego matka idąc do pracy, nie miała go z kim zostawić. 

O co dokładnie chodzi? Przytoczmy może najpierw treść opowiedzianego przez prezydenta żartu. Brzmiał on tak:

Jest ogólnoświatowa konferencja rektorów w południowej Afryce. Z Europy leci samolot pełen rektorów, niestety nastąpiła awaria i samolot gdzieś w okolicach Afryki Równikowej spadł do dżungli. Na szczęście większość pasażerów jakoś przeżyła, ale miejscowe plemię ogarnęło wszystkich rektorów. Niestety wszyscy rektorzy zostali zjedzeni. Poza jednym. Poza panem prof. Ryszardem Tadeusiewiczem, rektorem AGH. Dlaczego? Bo wódz plemienia był jego kolegą na elektrycznym, na AGH.

Media społecznościowe momentalnie wypełniły się dziesiątkami komentarzy m.in. publicystów czy polityków, którzy nie kryli swojego oburzenia. Słowem, które zostało w nich odmienione przez wszystkie możliwe przypadki była oczywiście „żenada”. Jan Wojciech Piekarski, były ambasador Polski w Izraelu żart podsumował słowami „szczyt chamskiego rasizmu. (Prezydent Andrzej Duda – przyp. red.) Wzniósł się na poziom swojego kumpla, Donalda Trumpa. Wstyd”. Ponadto Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej” zwrócił uwagę na pewien ciekawy fakt. Gdzie jak gdzie, ale w Polsce temat katastrof lotniczych jest raczej tematem dosyć delikatnym.

ZOBACZ: OFICJALNIE – TUSK BĘDZIE KANDYDOWAŁ

Jedno jest pewne. Ta inauguracja na krakowskim AGH studentom i wykładowcom na długo zapadnie w pamięć. 

Komentarze