TO już pewne! Brytyjczycy zdecydowali ws. Brexitu!

Sprawa opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię trwa już od czerwca 2016 roku. Swoje zdanie w tej kwestii przedstawili już mieszkańcy podczas referendum. Natomiast dzisiaj sprawą tą zajęła się Izba Gmin. Jakie jest stanowisko tego organu?

Izba Gmin przyjęła dzisiaj tzw. poprawkę Letwina. W praktyce doprowadziło to do odroczenia głosowania nad rozpoczęciem wdrażania procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Właściwie oznacza to, że Brexit nie będzie przeprowadzony 31 października (tak jak zakładano wcześniej), ale nie wcześniej niż 31 stycznia przyszłego roku. 

ZOBACZ: OFICJALNIE. TUSK BĘDZIE KANDYDOWAŁ

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, nie krył niezadowolenia z wyniku głosowania. Może on jednak rozpocząć całą procedurę wbrew woli Izby Gmin. Jeśli jednak do zrealizowania tego rozwiązania nie dojdzie, będzie on musiał prosić Brukselę o wydłużenie tego terminu. 

Rzecznik Komisji Europejskiej, Mina Andreeva, poinformowała na twitterze, że KE została poinformowana o wyniku głosowania. Dodała również, że “brytyjski rząd powinien jak najszybciej przekazywać informacje o kolejnych krokach”. 

Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia w niedzielę w Izbie Gmin ma się odbyć spotkanie ambasadorów 27 krajów. 

Całą sprawę dla serwisu money.pl skomentował Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

Nie dziwię się, że Boris Johnson nie zgadza się na odroczenie Brexitu i zapowiada, że nie będzie negocjował od nowa. On wie, że to UE nie będzie chciała już negocjować, bo ma dosyć tego tematu – powiedział Sikorski.

ZOBACZ: WŁOSKIE ŚMIECI SKŁADOWANE W POLSCE. INTERES MAFII NEAPOLITAŃSKIEJ?

Jak dalej będzie wyglądała sprawa Brexitu? Pokażą to najbliższe dni. Już teraz jednak tysiące Brytyjczyków protestujących na ulicach Londynu domagało się poddania pod referendum ustaleń dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Komentarze