Andrzej Duda otrzyma atrybuty KRÓLEWSKIE? Będzie nosił K…

Andrzej Duda z atrybutami króla? Uhonorowanie głowy państwa rozpatruje Senat.

Andrzej Duda miałby otrzymać królewski łańcuch, który nosił Stanisław August Poniatowski. Nowego prezydenta RP wybierzemy na wiosnę 2020, urząd obejmie w sierpniu. 

Wiele sondaży wskazuje, że Andrzej Duda ma spore szanse na reelekcję. Wówczas w dniu zaprzysiezenia na ramiona głowy państwa nałożony zostanie królewski łańcuch – Klejnot Rzeczypospolitej. Senat już pracuje nad tą sprawą.

Łańcuch Orderu Orła Białego wraz z orderem w XVIII wieku ustanowił król August II Mocny. Był on noszony także przez Augusta III Sasa. Celem stworzenia tego atrybutu była chęć wyróżnienia króla, który był wielkim mistrzem Orderu Orła Białego. Łańcuch Orderu nosił ostatni król polski Stanisław August Poniatowski.

Łańcuch składał się z 24 złotych ogniw pokrytych emalią, do nich przywieszony był brylantowy klejnot przedstawiający godło w kształcie krzyża maltańskiego z Białym Orłem wykonanym z diamentów. 

Jednak aby Klejnot otrzymać Duda musi wygrać kolejne wybory. Choć czasu zostało jeszcze sporo, to sondaże wskazują spore szanse obecnego prezydenta na drugą kadencję. Nominacja Andrzeja Dudy jako kandydata PiS jest formalnością. Sam Jarosław Kaczyński podczas pikniku w Dygowie wyznał : – Mamy wspaniałego prezydenta i powinien być wybrany na kolejną kadencję, najlepiej w pierwszej turze. 

Komentarze