Antydepresant w sprayu! Jest na bazie narkotyku

sprayu

Na rynek został dopuszczony antydepresant w sprayu na bazie narkotyku.

Amerykański urząd do spraw kontroli żywności i leków (FDA) dopuścił na rynek pierwszy antydepresant dawkowany do nosa. Lek zawiera esketaminę, pochodną ketaminy.

 

Jak wykazały badania przeprowadzone przez specjalistów z Janssen Research and Development (dział firmy Johnson and Johnson) oraz Yale School of Medicine, ketamina w postaci sprayu do nosa pozwala „znacząco” poprawić objawy depresji w ciągu pierwszych 24 godzin.

 

W ramach terapii pacjenci mają otrzymywać dwie dawki tygodniowo przez miesiąc, następnie jedną na tydzień, potem jedną co drugi tydzień. Przyjmowaniu leku będzie towarzyszyć branie doustnego antydepresantu. Przedłużenie terapii na okres powyżej sześciu miesięcy lub roku będzie zleżne od pacjenta i prowadzącego lekarza.

 

Leczenie esketaminą prawdopodobnie będzie pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne.

Tradycyjne leki przeciwdepresyjne działają na neuroprzekaźniki serotoniny, norepinefryny oraz dopaminy w mózgu. Tymczasem esketamina koncentruje się na receptorach NMDA odpowiedzialnych za poziom kwasu glutaminowego.

 

 

ZOBACZ TEŻ:Badania nie kłamią – większość kobiet NIENAWIDZI…

 

 

Ketamina stosowana jest w anestezjologii do znieczulenia przedoperacyjnego oraz jako znieczulenie przy krótkotrwałych zabiegach w rodzaju bolesnej zmiany opatrunków u osób poparzonych. Substancja działa pobudzająco i wywołuje halucynacje. Dlatego zyskała reputację narkotyku „rekreacyjnego”, nielegalnie przyjmowanego na przykład podczas imprez klubowych.

 

 

ZOBACZ TEŻ:ZAMORDOWANA para Europejczyków! Chcieli ADOPTOWAĆ dziecko!

 

 

Źródło:focus.pl/pixabay

Komentarze