BRUKSELA: Donald Tusk krytykuje Andrzeja Dudę. „Budżet powinien służyć ludziom, a nie być narzędziem rozgrywki politycznej”

Donald Tusk, obecny premier Polski, wyraził swoje zaniepokojenie oraz krytykę wobec działań prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się przede wszystkim do kontrowersji związanych z budżetem kraju oraz blokadą pomocy makrofinansowej dla Ukrainy przez Viktora Orbana. W trakcie swojej wizyty w Brukseli Tusk podkreślił, że prezydent Duda źle rozpoczął i źle kończy swoją kadencję, szczególnie w kontekście kluczowych spraw dla Polski i jej roli w Europie.

Jednym z głównych punktów krytyki ze strony Donalda Tuska był spór dotyczący budżetu i decyzji prezydenta o skierowaniu go do Trybunału Konstytucyjnego. Tusk uznał tę sytuację za „nie do zaakceptowania” i wyraził swoje zaniepokojenie faktem, że prezydent jest gotów narazić interes państwa i obywateli na ryzyko. Jego zdaniem, budżet powinien służyć ludziom, a nie stać się narzędziem politycznej rozgrywki.

Premier Donald Tusk odniósł się także do blokady pomocy makrofinansowej dla Ukrainy przez Viktora Orbana. Tusk podkreślił, że kwestia ukraińska jest kwestią egzystencjalną nie tylko dla Polski, lecz dla wszystkich krajów. Stwierdził, że stanowisko Orbana stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i przyszłości Ukrainy. Premier zaapelował do swoich partnerów, w tym samego Orbana, o solidarność i wspólne działanie na rzecz obrony Ukrainy przed zagrożeniem ze strony innych państw.

Krytyka Tuska nie ominęła także byłego premiera Polski, Mateusza Morawieckiego, który wziął udział w rozmowach z Viktorem Orbanem. Tusk wyraził swój zawstydzenie faktem, że polityk poprzedzającej go kadencji zaangażował się w grę polityczną, która – zdaniem Tuska – stoi w sprzeczności z interesami Ukrainy.

W kontekście ewentualnych wcześniejszych wyborów, Donald Tusk ostrzegł, że jeżeli prezydent Duda będzie utrudniał wypłatę podwyżek dla obywateli, to może dojść do skrócenia kadencji parlamentu. Jednakże, premier wyraził wątpliwości co do entuzjazmu strony rządzącej PiS do takiego rozwiązania.

Słowa Tuska wskazują na rosnące napięcie i konflikty w polskiej polityce. Krytyka prezydenta Dudy oraz innych polityków może wpłynąć na dalsze kształtowanie się sytuacji politycznej w kraju.

Źródło: wp.pl

Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS. Nie uwierzycie, kogo na fotelu prezydenta chcą Polacy

Komentarze