CENY paliw w górę! O ile?

W najbliższych dniach ceny paliw mogą pójść w górę – mówią analitycy z biura maklerskiego Reflex. Spowodowane jest to wzrostem cen ropy naftowej.

Według przewidywań największych wzrostów cen możemy się spodziewać dla oleju napędowego.

Jak czytamy w cotygodniowym raporcie Reflex „średnie ceny paliw w mijającym tygodniu pozostawały na większości stacji stabilne, jednak dało się zauważyć stacje gdzie w przypadku oleju napędowego ceny rosły o kilka groszy na litrze”
Jak informują analitycy, wzrosty cen były szczególnie odczuwalne na rynku hurtowym, gdyż jest on najbardziej wrażliwy na zmiany cen ropy naftowej.

W ostatni tygodniu ceny ukształtowały się następująco:
benzyna bezołowiowa 95 – 4,98zł/l,
benzyna bezołowiowa 98 – 5,32zł/l,
olej napędowy – 5,00zł/l,
gaz – 1,97zł/l

Ceny netto zarówno benzyny jak i oleju napędowego wzrosły o średnio 11 groszy na litrze.Skutki możemy odczuć w najbliższych dniach na stacjach benzynowych.
Wzrost cen paliw jest spowodowany atakiem na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej. W wyniku ataku produkcja musiała zostać ograniczona o prawię połowę (5,7mln baryłek) dotychczasowej ilości baryłek. Jak informują analitycy, tak dużego wzrostu cen ropy naftowej nie było od czasów wojny w zatoce Perskiej, czyli od 1991 roku.

Minister energii Arabii Saudyjskiej uspokaja, że zdolności produkcyjne do końca września zostaną przywrócone do 11 mln baryłek dziennie. Do pełnej wydajności (12 mln baryłek dziennie) produkcja ma wrócić w przeciągu 2 miesięcy.

Analitycy ostrzegają – „O ile mówi się kiedy, może zostać przywrócona produkcja sprzed ataku, to wciąż ryzyko geopolityczne w regionie jest bardzo wysokie i trudno będzie w najbliższym czasie o spadek cen surowca do cen sprzed ataku.”

Komentarze