Co 5 SEKUND ZABIJA jedną osobę! 8 MLN POLAKÓW w niebezpieczeństwie

palenie papierosów

W Polsce aż 8 milionów mieszkańców jest uzależnionych. Tym samym, w obecnej sytuacji światowej epidemii, wpisuje się na listę zagrożonych zgonem w przypadku zarażenia się koronawirusem. Mowa o palaczach.

Tytoń ma niekorzystny wpływ na organizm. Palacze często cierpią z powodu niewydolności płuc i chorób ze strony układu krążenia. Te schorzenia podnoszą ryzyko zgonu w przypadku zakażenia COVID-19.

Co przerażające i ważne, na świecie co 5 sekund z powodu nałogu tytoniowego i narażenia na dym umiera jeden człowiek.

Odnośnie do epidemii koronawirusa warto zauważyć, że palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na zgon z powodu COVID-19. Koronawirus atakuje płuca i drogi oddechowe, uszkadza je poważnie. Papierosy przyczyniają się do ciężkiego przebiegu zakażenia tym wirusem i podnoszą ryzyko zgonu.

W przypadku niepalących wynosi ono 5,6%, a u palaczy – 9,6%, a więc dwukrotnie.

“Palenie tytoniu to bardzo trudny do pozbycia się nałóg. Osoba paląca przez wiele lat nie dostrzega negatywnych skutków palenia, jednak cały organizm, już od pierwszego papierosa, odczuwa poważne zmiany, które prowadzą do skrócenia życia. Nikotynizm można zwalczyć jedynie silną determinacją i motywacją osoby uzależnionej, wewnętrzną lub zewnętrzną – każda jest dobra byle przy decyzji trwać, próbować i nie rezygnować po ewentualnej porażce! Niech rok 2020 przejdzie dla Was do historii nie tylko ze względu na stan epidemii na świecie, ale także jako moment pozbycia się nałogu” – powiedziała dr n med Katarzyna Lewandowska, ekspert kampanii Płuca Polski.

31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Bez Papierosa. Może, biorąc pod uwagę skalę zagrożenia, warto podjąć próbę porzucenia nałogu?

Zobacz też: Odkryli NIENORMALNY OBJAW COVID-19! Upierdliwa dolegliwość

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl
Źródło zdjęcia: pixabay

Komentarze