Czy będzie mur na granicy z Białorusią? MON się zastanawia!

Prace przy budowie zasieków ciągle trwają, a mimo to Ministerstwo Obrony Narodowej zastanawia się już nad budową betonowego muru. Trwała instalacja ma kosztować nawet 2 miliardy złotych i być podobna do tej na granicy Grecko-Tureckiej.

 

 

Na granicy polsko-białoruskiej ma powstać trwałe ogrodzenie, twierdzi wiceminister MON Marcin Ociepa. Decyzje już zapadły, nie wiadomo tylko, jak ma wyglądać konstrukcja. Nowa infrastruktura będzie wyposażona w kamery oraz czujniki. W ministerstwie trwają właśnie prace nad specyfikacją techniczną oraz wyliczeniami kosztów.

 

 

Mamy tutaj pewne doświadczenia. Robiliśmy już kalkulacje dla muru betonowego o wysokości 5 metrów. To było zamówienie dla przemysłu, ale był to mur oporowy, czyli taki, który np. oddziela hałdy piachu czy węgla. W przypadku konstrukcji granicznej on już nie musiałby być tak mocny. Moglibyśmy go nieco odchudzić – opowiada Tomasz Karwat z firmy Lovbet, który buduje mury dla przemyslu – Sam betonowy prefabrykat o grubości 20 cm i zamawiany w dużej ilości kosztowałby 4 tys. zł za metr bieżący. Z kosztami transportu, materiałów na podbudowę, rozładunkiem i montażem szacunkowa cena wzrosłaby do 5 tys. zł za metr. Zatem kilometr kosztowałby 5 mln zł, 40 km to już wydatek rzędu 200 mln zł – dodaje Karwat.

 

Ostateczne koszty zależą od długości nowego ogrodzenia. Jeżeli mur będzie się pokrywał z obecnymi zasiekami, to jego koszt wyniesie około 700 milionów, pokrycie całej granicy twardą barierą wywindowałoby cenę do 2 miliardów złotych.

 

 

Źródło: Money.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze