Czy dziecko powinno mieć WŁASNE pieniądze?

Co drugi rodzic w Polsce uważa, że dziecko powinno mieć własne pieniądze i uczyć się nimi dysponować. To jeden z niezbędnych elementów edukacji finansowej, która decyduje o tym, jakimi dorosłymi konsumentami stają się młodzi ludzie.

Kontrowersyjne kieszonkowe

Zdaniem ekspertów, nie ma nic złego w dawaniu dziecku kieszonkowego. W zależności od możliwości finansowych rodziców, powinno ono wynosić kwotę adekwatną do wieku dziecka oraz statusu materialnego rodziny. Jak twierdzi rzecznik ministerstwa finansów, Paweł Jurek „Chyba nie ma jednej dobrej odpowiedzi, czy i jakie kwoty należy przekazywać jako kieszonkowe. Sądzę, że tu najbardziej powinna się liczyć intuicja rodzica, który najlepiej zna swoje dziecko i jest w stanie znaleźć w tej kwestii złoty środek”.

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku „Polak oszczędny 2016. Czy oszczędność jest dziedziczna?”, około 50% badanych daje dzieciom regularne kieszonkowe. Zdaniem Pawła Jurka, ma to ogromny wpływ na wykształcanie prawidłowych nawyków co do oszczędzania oraz racjonalnego gospodarowania środkami pieniężnymi. Edukacja finansowa stoi u nas na bardzo niskim poziomie, toteż warto zaczynać ją od najmłodszych lat, w każdym domu.

Średnie kieszonkowe w skali miesiąca, to 20 zł. Warto wziąć również poprawkę na wiek dziecka, bo o tyle, o ile dla dziecka w wieku 10 lat to wystarczająca kwota, to 18 – latek może nie być nią usatysfakcjonowany.

/KG

Komentarze