Czy picie kawy jest zdrowe? Zobacz, co sądzą o tym naukowcy!

Kawa to popularny na całym świecie napój, który dodaje energii i sił, kiedy czujemy się zmęczeni. Choć niektórzy przestrzegają nas przed spożywaniem jej, okazuje się, że kawa może przynieść nam mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Czy wiecie, że kawa może być idealnym środkiem na zakwasy? Jak dowiodły badania opublikowane w 2007 roku przez Journal of Pain, dwie filiżanki kawy mogą zmniejszyć ból mięśni po treningu nawet o 48%.

Kilka lat temu przeprowadzono badanie na grupie chętnych osób. Ci, którzy spożywali 6 lub więcej filiżanek dziennie, znacznie rzadziej (o 22 procent) borykali się z cukrzycą. Niedawny przegląd badań przeprowadzonych przez dr Harvarda Frank Hu wykazał, że ryzyko cukrzycy typu II zmniejsza się o 9% na każdą wypitą filiżankę kawy dziennie.

Picie czarnej kawy poprawia nasz metabolizm, co za tym idzie chroni nas przed nadwagą i otyłością. Dodatkowo, napój ten zwiększa produkcję serotoniny, która odpowiedzialna jest za nasz dobry nastrój.

Kofeina, którą znajdziemy w kawie znalazła zastosowanie w preparatach przeciwmigrenowych, przeciwastmatycznych, przeciwbólowych, pobudzających.

Badacze z Uniwersytetu w Southampton dowiedli, że picie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby. Częstsze spożywanie kawy o jedną filiżankę dziennie miało związek ze zmniejszeniem ryzyka raka wątrobowokomórkowego HCC o 20 procent. Zwiększenie ilości o dwie filiżanki więcej o 35 procent. 

Picie kawy poprawia naszą pamięć krótkotrwałą i ułatwia koncentrację. Specjaliści dowiedli również, że picie jej może zapobiec rozwojowi choroby Parkinsona. 

Źródło: Portal Zdrowie

Zobacz też: TO pytanie z Milionerów zaszokowało widzów! Wszyscy szukają odpowiedzi!

 

Komentarze