Dolar OSTRO w górę! Rekordowa CENA.

Dolar mocno w górę. Ceny amerykańskiej waluty dawno nie były tak wysokie.

Amerykański dolar tylko w tym tygodniu aż dwa razy przekraczał granicę 4 złotych. Od 27 września cały czas drożeje. Dlaczego? Taki stan rzeczy jest efektem globalnej sytuacji gospodarczej i spadkom na parze EUR/USD . Aktualnie jedno euro kosztuje 1,09 dolara. 

Z kolei kurs dolara względem złotego przekraczał nawet kwotę 4 złotych – tak było w zeszły poniedziałek. W środę amerykańska waluta znów przeskoczyła poziom 4 złotych. W piątek jeden dolar kosztował 4,02 zł.

-Kurs dolara do złotego podatny na międzynarodową sytuację.Przede wszystkim efekt dużej różnicy w sytuacji ekonomicznej”. „Choć ryzyko spowolnienia dotyczy dziś całej globalnej gospodarki, w Europie jest ono dużo bardziej oczywiste niż w USA” – mówi Przemysław Kwiecień z XTB.

Zdaniem ekonomisty na wysoką cenę dolara mają wpływ dane z rynku nieruchomość, a także informacje nt. inflacji.

Przemysław Kwiecień dodał, że kolejne dane ze Stanów Zjednkczonych na temat inflacji, wskaźniku nastroju konsumenta czy zamówieniach na dobra trwałego użytku będą bardzo ważne dla notowań dolara.

Przecena złotego to nadal efekt utrzymującego się w kraju ryzyka systemowego. Chodzi o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie frankowiczów i spadek notowań euro do dolara do najniższego poziomu od 2,5 roku – mówi Joanna Bachert, ekonomistka PKO BP.

– Zamieszanie w amerykańskiej polityce zaciążyło nieco indeksom, ale nie przeszkadza dolarowi. Amerykańska waluta, pomimo nie do końca przejrzystej polityki tamtejszego banku centralnego, w ostatnim czasie wyraźnie zyskuje – dodał Przemysław Kwiecień, główny ekonomistka XTB. 

Komentarze