Emerytura w wieku 53 lat?! Prezydent obiecuje zmiany!

emerytura

Przejście na emeryturę po 35-40 latach pracy bez względu na wiek? Już niedługo ta wizja może stać się realna.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że chce aby każda kobieta nad Wisłą mogła przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, wliczając w to urlopy macierzyńskie. U mężczyzn staż uprawniający do odejścia z pracy miałby być o pięć lat dłuższy. Obietnica ta ma dać prezydentowi Andrzejowi Dudzie przewagę nad rywalami w majowych wyborach prezydenckich.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rozliczenie PIT za rok 2019. O tych ZMIANACH MUSISZ wiedzieć!

 

Obecna głowa państwa może liczyć na poparcie związków zawodowych oraz tysięcy Polek i Polaków w wieku przedemerytalnym. Eksperci ostrzegają jednak, że rozwiązanie dotyczące przejścia na emeryturę tak wcześnie pogłębi istniejące już problemy na rynku pracy. W ciągu roku może zniknąć nawet 400 tys. wartościowych pracowników, których aktualnie nie ma kto zastąpić.

 

Z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zarówno pań i panów pracujących, którzy spełniają proponowane przez prezydenta i związki kryterium stażowe jest obecnie ponad 400 tysięcy. Stanowią liczne grono wyborców, w większości mocno zainteresowanych propozycją prezydenta. Zachęceni obietnicami pana Andrzeja Dudy są gotowi poprzeć go w majowej elekcji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Oto najbardziej pożądane zawody 2020 roku! Wielu z Was się zdziwi.

 

Niestety, takie działanie może negatywnie odbić się na gospodarce. Głównym problemem pracodawców w Polsce jest od trzech lat brak pracowników. Dotyczy on właściwie wszystkich sektorów i branż, odnosi się zarówno do robotników, jak i specjalistów czy menedżerów. Zmiany mogą sprawić, że sytuacja ekonomiczna Polski jeszcze bardziej się pogorszy

 

Fot. pexels

 

Komentarze