III Wojna Światowa – amerykańska armia ruszyła na Bliski Wschód! Polska…

III Wojna Światowa? Iran zaatakował?!

Szef Pentagonu Mark Esper ogłosił, że Stany Zjednoczone wysyłają kolejnych żołnierzy oraz sprzęt do Zatoki Perskiej. Siły USA mają wesprzeć Saudyjskie siły powietrzne. Ponadto wzmocnią także obronę powietrzną Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sytuacja ma związek z atakiem na rafinerie znajdujące się w Arabii Saudyjskiej. Waszyngton oskarża o ten incydent Iran.

Mark Esper twierdzi, że wysłanie kolejnych sił amerykańskich w rejon Zatoki Perskiej, to odpowiedź na prośbę Saudyjczyków. Nie wiadomo ilu żołnierzy USA wysyła do Arabii Saudyjskiej. Jak mówił szef Pentagonu Stany Zjednoczone nie chcą wojny z Iranem. Jednakże zaznaczył, że USA dysponuje jeszcze różnymi opcjami militarnymi i może z nich skorzystać w razie potrzeby. Jaka jest rola Polski? Nasz kraj…

Z kolei minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ostrzega! Zbrojne wtargnięcie sił USA lub Arabii Saudyjskiej rozpocznie konflikt zbrojny „na ogromną skalę”.

– W odpowiedzi na prośbę Arabii Saudyjskiej prezydent Donald Trump zgodził się na rozmieszczenie sił USA, których działania będą miały charakter obronny i skoncentrują się przede wszystkim na obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – mówił szef Pentagonu.

– Będziemy również pracować nad przyspieszeniem dostaw sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby zwiększyć zdolności obronne tych państw – dodał.

Nie usłyszeliśmy jednak ilu żołnierzy USA zamierza wysłać w rejon Zatoki Perskiej.

– Będzie to liczba umiarkowana, na pewno nie będą to tysiące żołnierzy – mówił gen. Joseph Dunford.

Działania USA, to kolejna próbna wzmocnienia amerykańskiej obecności na Bliskim Wschodzie. W maju br. Stany wysłały w rejon okręty wojenne grupy uderzeniowej Abraham Lincoln. Ponadto na miejsce dotarła eskadra bombowców B-52 oraz rakietowy system ziemia-powietrze Patriot.

Z ust Mark’ea Esper’a usłyszeliśmy także, że Iran odpowiada za atak dronów i pocisków manewrujących na saudyjskie instalacje naftowe. Póki co Polska w ramach NATO nie wiąże się w żaden sposób z zaostrzoną sytuacją między Iranem a USA.

Komentarze