III Wojna Światowa – ATAK Turcji na…

III Wojna Światowa? Turcja negocjuje z Rosją!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że w nadchodzącym tygodniu w Soczi będzie omawiał sprawę lokacji syryjskich sił w „strefie bezpieczeństwa”. Zagroził także Kurdom.

Zgodnie z postanowieniami USA-Turcja, Kurdowie mają 120 godzin aby wycofać swoje siły. Ponadto strona kurdyjska ma wpuścić Turcję w głąb swojego terytorium. Wówczas powstanie tzw. „Strefa Bezpieczeństwa”. Tam strona turecka chce ulokować 2 miliony uchodźców z Syrii. Choć to niezgodne z prawem międzynarodowym.

Wizja Erdogana

Strefa – według wizji prezydenta Erdogana – miałaby obejmować spory obszar. Ma on rozciągać się na 32 kilometry w głąb oraz 440 kilometrów wzdłuż granicy Turcji z Syrią.

W tzw. „strefie bezpieczeństwa” Turcja chciałaby utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych. Zdaniem prezydenta Erdogana Turcja będzie reagować, jeśli tylko Syria, której siły zajęły obszary opuszczone przez kurdyjską milicję YPG, „popełni błąd”.

Strona Kurdyjska mówi wprost – akceptujemy zawieszenie broni, jednał tylko na terenie przygranicznych miast. Ponadto Kurdowie otwarcie deklarują obronę przed ewentualnymi atakami Turcji. Nie akceptują także utworzenia strefy bezpieczeństwa. 

W dzisiejszym przemówieniu w prowincji Kayseri prezydent Turcji nie przebierał w słowach. Jak powiedział jego kraj „zmiażdży głowy” kurdyjskim bojownikom w przypadku braku opuszczenia ich terenu do wtorku. Z kolei z Putinem w Soczi Erdogan chce omówić podjęcie kolejnych kroków. Prezydent Turcji ostrzega, że „wdroży swoje plany” jeśli nie dojdzie do konsensusu.

Komentarze