Inflacja zjadła 500+! Sztandarowy program PiS wart już 434 zł!

W ostatnich kilku latach inflacja rośnie dynamicznie. Ceny rosną, a za 500+ można kupić coraz mniej rzeczy. Po pięciu latach zapomoga skurczyła się prawie o 70 zł. Czy to celowy zabieg rządu?

 

 

Wszystkiemu winna jest wzrastająca inflacja. Od 2016 roku, kiedy program startował, ceny rosły w tempie 2% w skali roku, następnie przyśpieszyły, by osiągnąć 5% w ostatnich miesiącach.

 

Money.pl dokładnie wyliczył spadki wartości 500+. Już w kwietniu 2017 program wart był 490 zł, dwa lata później jego wartość spadła do 471 zł. Obecnie należy liczyć się w wartością na poziomie 434 zł. Jeżeli patrzeć na prognozy inflacyjne NBP, to za 3 lata wartość 500+ będzie wynosić mniej niż 400 zł.

 

Mimo kolejnych zmian w obsłudze programu czy form składania wniosków to dalej nie podjęto decyzji o rewaloryzacji programu. Rząd na wszelkie sposoby szuka oszczędności, ponieważ szykują się pilniejsze wydatki np. w służbie zdrowia.

 

Jeżeli rząd chciałby zrekompensować zasiłek, to kwota musiałaby zostać zwiększona do 576 zł na dziecko. Dla budżetu państwa oznaczałoby to dodatkowe kilkadziesiąt miliardów, który na obecną chwilę nie ma. Od startu programu do polskich rodzin trafiło ok. 134 miliardy złotych. Co roku korzysta z niego prawie 6,6 milionów dzieci.

 

Źródło. Money.pl

Zdjęcie: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Komentarze