Jadowity KOLCZAK Zbrojny już w Polsce! Jedno UGRYZIENIE…

Największy pająk w Polsce? Nie, ale najbardziej jadowity – Kolczak zbrojny.

W Polsce raczej nie występują pająki, których ugryzienie mogłoby spowodować bardzo duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, czy tym bardziej życia. Wyjątkiem są osoby uczulone, a także ten pająk?

Ukąszenie Kolczaka zbrojnego, to bardzo zła wiadomość. Od razu jego jad powoduje obrzęki na całym ciele, bóle głowy, skurcze brzucha, nudności oraz deszcze a także wymioty. Niektóre z objawów są zbliżone do grypy żołądkowej.

Wszystkie dolegliwości związane z ugryzieniem ustępują już po kilku dniach, jednak a gorszych przypadkach mogą towarzyszyć nam nawet dwa tygodnie!

Kolczak zbrojny stosunkowo niedawno upowszechnił się w Polsce. Wcześniej był widywany w pojedynczych przypadkach na południu naszego kraju, teraz jednak zaczął pojawiać się częściej i już nie tylko w południowych rejonach Polski.

Kolczak Zbrojny zamieszkuje wysokie trawy, miejsca suche i ciepłe. Często można go spotkać w przydomowym ogródku. Spędzając więc czas na zewnątrz warto zadbać o odpowiednią ochronę przed ukąszeniami, nie tylko pająków, ale także kleszczy czy innych owadów, stosując odpowiednie środki odstraszające, najlepiej zawierające duże stężenie DEET’u.

Komentarze