Jeśli wprowadzisz te zasady do swojego życia, możesz uniknąć grypy!

Zaczął się już sezon zachorowań. Zapewne powoli dostrzegasz, jak osoby z Twojego otoczenia zaczyna rozkładać grypa.

W tym momencie zaczynasz się zastanawiać, czy da się coś zrobić, żeby uniknąć tego nieprzyjemnego doświadczenia. A my odpowiadamy: można! Wystarczy, że jak najszybciej zmienisz parę nawyków i wprowadzisz kilka nowych. Przede wszystkim zwróć uwagę na higienę. Codziennie na swoich dłoniach transportujesz mnóstwo bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Dlatego myj ręce przed każdym posiłkiem, zanim będziesz mieć kontakt z żywnością, po powrocie do domu. Postaraj się też zaopatrzyć w środek do dezynfekcji rąk – przyda się po podróży komunikacją miejską. Poza tym…

… staraj się unikać przebywania w towarzystwie osób, które już walczą z grypą. Optymalna odległość to kilka metrów, ale najważniejsze, aby unikać przytulania, pocałunków i nadmiernej bliskości. Jeśli chorują domownicy, możesz nosić maskę ochronną. 

Kolejna sprawa to dieta i sen. Jedz dużo warzyw i owoców (zwłaszcza tych zawierających witaminę C), pij przegotowaną wodę z miodem i cytryną, wysypiaj się i unikaj przemęczenia. Zrezygnuj też z alkoholu, papierosów i nadmiernych ilości kawy, gdyż osłabiają układ odpornościowy. 

Zwracaj uwagę na panujące temperatury, warunki pogodowe i dostosuj do nich swój ubiór. Nie możesz ani przemarznąć, ani się przegrzać. Pamiętaj o czapce – przez głowę ucieka najwięcej ciepła. 

A gdy zagrożenie grypą będzie bardzo duże, zalecamy nie odwiedzać kin, restauracji, klubów. Zachowaj szczególną ostrożność w przychodniach lekarskich – tam ryzyko zarażenia jest największe. 

Komentarze