Jest decyzja rządu! 500+ TRZEBA BĘDZIE ZWRÓCIĆ gdy…

świadczenie

Polskie świadczenie 500+ będzie odliczone od niemieckiego świadczenia tzw Kindergeld. Decyzję podjął Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy.

Ojciec z Polski, który walczył przed niemieckim sądem przegrał rozprawę. Mężczyzna będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze. Federalny Trybunał Finansowy (BFH) w Monachium zdecydował, że świadczenia na dzieci wypłacane polskim pracownikom w Niemczech będą pomniejszane o sumę świadczenia otrzymywanego w Polsce. O ile dana osoba pobiera je.

BFH odrzucił skargę obywatela Polski, ojca dwóch córek, który został delegowany przez swojego pracodawcę do Niemiec i mieszkał na stałe w tym kraju. Dzieci otrzymywały zarówno Kindergeld, jak i 500+.

 

Gdy niemieckie instytucje dowiedziały się o tej sytuacji, odliczyły kwotę 500+ mężczyźnie. Zażądały także zwrotu ponad 2 tys. euro za okres, kiedy zarówno Kindergeld jak i 500+ wypłacano jednocześnie. Polakowi nie udało się wygrać sprawy sądowej. Okazuje się, że oba te świadczenia są tożsame i nie przysługuje prawo do pobierania ich obu. 

 

ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT NA MSZY! Kilkuletni chłopiec zaczął PŁONĄĆ przez…

 

Kindergeld istnieje od kilkudziesięciu lat. Przysługuje dzieciom obywateli Niemiec. Dostają je także dzieci z UE, których co najmniej jedno z rodziców pracuje i jest zameldowane w Niemczech na stałe. Ciekawostką jest to, że dziecko nie musi przebywać z rodzicem za granicą. Przykładowo jeśli ojciec dziecka pracuje w Niemczech, a matka wychowuje dzieci w Polsce, to pierwszeństwo wypłaty leży po stronie niemieckiego rządu. Jednak jeśli matka, która przebywa z dziećmi w Polsce również rozpocznie pracę, pierwszeństwo przejmuje rząd w Polsce. 

źródło: PAP, fot. unsplash

 

Komentarze