Karpiński wychodzi z aresztu! Mimo to nadal nie jest do końca wolny…

Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu, opuszcza mury aresztu. Prokuratura zdecydowała się uchylić tymczasowy areszt wobec niego, zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP, które stwierdza objęcie przez niego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego.

Decyzja ta spotkała się z kontrowersjami, gdyż prokuratura podkreśla, że istnieją ważne przesłanki procesowe uzasadniające kontynuację zastosowania środka zapobiegawczego.

W komunikacie przekazanym przez Prokuraturę Krajową czytamy, że choć Karpiński objął mandat europosła, to istnieje realna obawa matactwa, na którą powoływano się wcześniej, przedłużając tymczasowy areszt. Podkreślono również, że opuszczenie aresztu przez podejrzanego negatywnie wpłynie na bieg postępowania.

Sądy różnych instancji wcześniej wielokrotnie przedłużały okres aresztu dla Karpińskiego. Przesłanką do stosowania tymczasowego aresztowania była realna obawa matactwa oraz grożąca surowa kara do 12 lat pozbawienia wolności, która wynikała z zarzutów korupcyjnych związanych z tzw. aferą śmieciową.

Afera śmieciowa, która doprowadziła do zatrzymania Karpińskiego, dotyczyła zawierania kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie. Były minister skarbu usłyszał zarzuty korupcyjne obejmujące przyjęcie prawie 5 milionów złotych w związku z pełnieniem funkcji prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie oraz sekretarza miasta Warszawy.

Mecenas Michał Królikowski, obrońca Karpińskiego, podkreślał po wyjściu polityka z aresztu, że ten nie będzie unikał śledczych, lecz stawi im czoło z wolnej stopy.

Warto również podkreślić, że Karpiński, mimo zatrzymania w związku z aferą śmieciową, kandydował w 2019 roku do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej. Choć nie zdobył wówczas mandatu, to po pewnym czasie, wskutek zmian w składzie parlamentu krajowego, objął mandat europosła. Ten fakt wynikał z tragicznej śmierci Riada Haidara, kolejnego kandydata w kolejności, który zmarł w maju 2023 roku.

Mimo objęcia mandatu europosła, Karpiński pozostaje pod intensywnym nadzorem sądowym, a jego dalsze losy w kontekście zarzutów korupcyjnych będą przedmiotem śledztwa i rozprawy sądowej.

Źródło: wp.pl

RZESZÓW: atak nożownika na 12-letnią dziewczynkę. Policja ujęła 16-letniego sprawcę.

Komentarze