Katastrofa Smoleńska na banknocie! Jaki nominał zostanie ZASTĄPIONY?!

NBP idzie na rekord, jeśli chodzi o emisję monet i banknotów okolicznościowych i kolekcjonerskich. W przyszłym roku planowana jest specjalna edycja, związana z dziesiątą rocznicą tzw. katastrofy smoleńskiej. Jej nominał zaskoczy nawet kolekcjonerów! (czytaj dalej!) 

 

Wiele wskazuje na to, że 2019 rok będzie rekordowym dla Narodowego Banku Polskiego. Chodzi oczywiście o emisję i sprzedaż monet oraz banknotów kolekcjonerskich. Choć ich cena jest znacznie wyższa niż wartość nominału, to i tak chętnych do zakupu nie brakuje. Ostatnio za banknot o nominale 19 złotych trzeba było zapłacić prawie 100 zł, a i tak w dniu sprzedaży ustawiła się po niego długa kolejka. 

 

W przyszłym roku „hitem” sprzedaży NBP może okazać się egzemplarz, który ma zostać wydany z okazji 10. rocznicy tragedii smoleńskiej. Będzie to… stu złotowa moneta! Na razie nie podano jej ceny, a tylko informację, że maksymalnie na rynku pokaże się zaledwie 1500 sztuk. Moneta będzie miała średnicę 2,1 cm. 

Spekuluje się, że może kosztować nawet okoł 2 tysięcy złotych, bo podobne NBP sprzedawał wcześniej za 1600 zł. Ale to nie wszystko. Na rynek ma trafić także seria 10-złotowych monet, których dostępność będzie łatwiejsza. Bank wyda ich około 14 tysięcy. 

 

Całoroczny nakład za 2019 rok może przynieść NBP nawet 120 milionów złotych dochodu z monet i banknotów kolekcjonerskich. Dotąd ukazały się 22 kolekcje, a do końca roku będzie ich jeszcze 5.  Pod tym względem rok 2020 zapowiada się równie ciekawie. Już ogłoszono 21 kolekcji, w tym kontynuacje istniejących i kilka nowych, jak ta wymieniona wcześniej. 

 

Sensacją dla kolekcjonerów może okazać się także… kwadratowa moneta z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. NBP wypuści także serię z okazji 40.lecia powstania Solidarności oraz monetę przypisaną Igrzyskom Olimpijskim w Tokio. W tematach przyszłorocznych kolekcji pojawią się rónież żołnierze wyklęci czy Bitwa Warszawska 1920.  

 

Źródło: money.pl, internet

Foto: Pixabay

Komentarze