Kliknij i WYGRAJ 1000 złotych! Oferta ograniczona!

Tajemnicze tytuły są z pewnością bardzo zachęcające do kliknięcia. Nie warto jednak tego robić ponieważ możemy narazić się na poważne koszty, które nie ograniczą się tylko i wyłącznie do zawirusowanego komputera.

Szybko rosnący rynek usług mobilnych i internetowych przyciąga też licznie oszustów. Jedną z najchętniej stosowanych metod jest wysyłanie maili lub smsów z niebezpiecznymi linkami. Kliknięcie w taki odnośnik może skutkować w najgorszym przypadku wyczyszczeniem konta bankowego.

Smishing bo o nim mowa przekierowuje do fałszywej strony banku lub bramki do płatności internetowych. Zalogowanie się na takiej stronie grozi utratą pieniędzy z konta. Odbiorcy takich linków robią to po prostu instyktowanie, kiedy przeczytają, że mają dopłacić za jakąś usługę.

Najczęściej stosowane metody ataków phishingowych:

1. Dopłata do kuriera

2. Blokada ogłoszenia

3. Niedopłacona faktura

4. Faktura ze złośliwym oprogramowaniem

5. Wygrana pieniężna

6. Potwierdzenie deklaracji

7. Aktywacja usługi premium

8. Egzekucja komornicza

 

Spółka DHL przestrzega przed klikaniem w takie linki:

 

W ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością oszustw sms podszywających się pod DHL. Do wiadomości dołączone jest łącze kierujące do strony, która zachęca do pobrania fałszywej aplikacji. Prosimy o niepobieranie aplikacji i usunięcie tego typu wiadomości SMS – przestrzega strona kuriera.

 

W przypadku kliknięcia w taki link należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, pamiętajmy również by dzwonić z innego telefonu. Pilnujmy się i nie dajmy się oszukać.

 

Źródło: Terazgabin, Telepolis

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze