Masz te aplikacje w telefonie! Szybko ODINSTALUJ! Inaczej mogą…

Mogą prawie wszystko!  Aplikacje, określane jako „stalkerware” z ang. „aplikacje śledzące” służą do nadużyć, jakich dopuszczają się hakerzy. 

 

Niedawno Google, dzięki zgłoszeniu od Avasta, zablokowało aż siedem popularnych aplikacji. Zadecydowały względy bezpieczeństwa wobec użytkowników. Szef Avasta, Nikolaos Chrysaidos, twórcy popularnego antywirusa, stwierdził jakiś czas temu, że podejrzane aplikacje ” promują zachowania przestępcze i mogą być nadużywane przez pracodawców, prześladowców lub napastliwych partnerów do szpiegowania swoich ofiar.” 

 

Google ostrzegło swoich użytkowników i usunęło aplikacje zklasyfikowane jako oprogramowanie stalkerware. Co mogą zrobić użytkownikowi takie programy? Przede wszystkim śledzić każdy krok. Podłuchiwać rozmowy i czytać smsy, przeglądać zawartość telefonu, a nawet komputera osobistego, jeżeli smartfon jest z nim połączony. 

 

Większość usuniętych aplikacji robiła to w sposób ukryty. Głównie dlatego, że użytkownik ściągał je w celu poprawy bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych, np. do kontroli dziecka. Dlatego też w większości przypadków użytkownicy nie mieli szans na zorintowanie się, że aplikacja zawiera stalkerware.

 

Oto siedem aplikacji usuniętych przez Google ze Sklepu Play. Masz je w swoim telefonie? Odinstaluj jak najszybciej! 

 

Track Employees Check Work Phone Online Spy Free 

Spy Kids Tracker

Phone Cell Tracker

Mobile Tracking

Spy Tracker

SMS Tracker

Employee Work Spy

 

Jeszcze zanim ostrzeżenie pojawiło się w mediach, aplikacje zostały pobrane ponad 130 000 razy. Co istotne, aplikacje działały w kontrowersyjny sposób – wszystkie informacje z telefonu wysyłały na adres e-mail do twórców programu. 

 

Pamiętajmy! Im więcej uprawnień, o których zgodę prosi aplikacja przy instalowaniu, tym większe niebezpieczeńśtwo śledzenia i zhakowania smartfona. Nie instalujmy programów pochodzących od podejrzanych firm, oraz takich, które wymagają „zgadzania” się na wszystko. 

 

 

Fot. pixabay

Komentarze