Natrafiono na zbiorową mogiłę! Szczątki żydowskiej narodowości zostały odkryte w…

Stowarzyszenie „Wizna 1939” którzy prowadzą poszukiwania pozostałości z czasów II wojny światowej natrafili na zbiorową mogiłę. Na polu odnaleziono również…

Stowarzyszenie „Wizna 1939” zajmuje się lokalną historią i angażuje się w projekty badań historycznych.

 

Jak poinformował rzecznik „Wizny 1939” -Marcin Sochoń: „w wytypowanym miejscu natknęli się na zbiorowy pochówek, prawdopodobnie w miejscu leja po bombie. Na polu, gdzie znajduje się to miejsce, odnaleziono również łuski od niemieckiej amunicji wyprodukowanej w latach 1937-38″.

 

Członkowie „Wizny 1939” przypuszczają, że zamordowanych Żydów z miasteczka, Niemcy wrzucili do dołu powstałego wskutek wybuchu bomby. W celu dokładniejszego zbadania tego zjawiska wykorzystano zdjęcia lotnicze z lat 70.

 

Na jednej z fotografii obejmującej objęty badaniami teren było widać obszar, gdzie mogła być zmieniona struktura gruntu. Przyjęto, że to ślad po zasypanym dole.

 

ZOBACZ TEŻ:TO wydarzy się tej zimy w Polsce! Jackowski nie ma wątpliwości! [VIDEO]

 

Śledztwo związane z tym odkryciem wszczęła Prokuratura Rejonowa w Łomży. Jak powiedziała jej szefowa Karolina Szulkowska: „biegły z zakresu patomorfologii zbada zabezpieczone szczątki, by była pewność że to szczątki ludzkie. Jeśli z zebranych dowodów będzie wynikało, iż może to być miejsce pochówku ofiar zbrodni z czasów II wojny światowej, sprawę przejmie pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej”.

 

ZOBACZ TEŻ:Została zatrzymana przez policję bo założyła TO na siebie! Już nigdy nie pojedzie tam na wakacje!

 

Źródło:onetwiadomości

Źródło zdjęcia:pixabay

Komentarze