O. Rydzyk otrzymał 383 mln zł z budżetu państwa! Wszystko ujawnili dziennikarze TVN

Telewizja TVN podjęła się analizy inwestycji i projektów o. Tadeusza Rydzyka, ujawniając, że redemptorysta otrzymał z budżetu państwa ponad 383 miliony złotych. Ta znaczna suma została przeznaczona głównie na wsparcie budowy różnych obiektów przy toruńskim Porcie Drzewnym, tworząc ogromne imperium duchownego.

Przez ostatnie 8 lat przy Drodze Starotoruńskiej powstały imponujące struktury, takie jak geotermia, Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, a także kawiarnia i sklep. Zdaniem TVN, znaczną część funduszy na te inwestycje redemptorysta pozyskał z publicznych środków. Korzystał z wsparcia różnych ministerstw, instytucji rządowych i spółek skarbu państwa.

Całkowita suma dofinansowania dla o. Rydzyka wyniosła ponad 383 miliony złotych, jednak precyzyjna kwota nie jest znana, gdyż nie wszystkie instytucje ujawniły pełną informację. W programie „Czarno na białym” dziennikarze TVN wymienili szereg organizacji publicznych, które wspierały redemptorystę, w tym Kancelarię Premiera, resort kultury, sprawiedliwości, MON, ministerstwo zdrowia, MSZ, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, ARiMR, PARP, NFZ, NBP i Lasy Państwowe.

Organizacje samorządowe od długiego czasu domagały się ujawnienia skali finansowego wsparcia dla inicjatyw o. Rydzyka i walczyły o te informacje w sądzie, gdyż rządzący niechętnie ujawniali te dane. Warto zauważyć, że resort sprawiedliwości, kierowany przez Zbigniewa Ziobrę, był najbardziej oporny w przekazywaniu tych informacji.

Dziennikarze TVN zauważyli paradoksalne łamanie prawa przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które nie odpowiadało na pytania dotyczące informacji publicznej. Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska podkreśliła, że nie była możliwa weryfikacja, co dzieje się z publicznymi pieniędzmi przekazywanymi na projekty o. Tadeusza Rydzyka.

Najbardziej oporny w przekazywaniu informacji okazał się resort sprawiedliwości, który jednocześnie wspierał minister Ziobro. Fundacja Lux Veritatis, związaną z o. Rydzykiem, otrzymała środki na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan w latach 2024-26, a nieoficjalnie wiadomo, że redemptoryści otrzymali ponad 27 milionów złotych od tego resortu.

Po zmianie władzy, o. Rydzyk obawia się utraty finansowania dla swoich przedsięwzięć i zwrócił się do słuchaczy z prośbą o wpłaty w wysokości około 5 milionów złotych miesięcznie. Kontrowersje wokół finansowania projektów duchownego stają się coraz bardziej widoczne. TVN ujawniając te informacje, wywołuje szeroką debatę na temat przejrzystości i kontrolowania wydatków publicznych na cele kościelne.

Źródło: o2.pl

Zostawili psy na tydzień w domu! Teraz grozi im pięć lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami [FOTO]

Komentarze