Ogromy problem z PSZCZOŁAMI!

Podobno od momentu wyginięcia ostatniej pszczoły, ludzkość przetrwa tylko 4 lata. To bardzo groźnie brzmiące stwierdzenie, jednak zawiera ono duży stopień prawdopodobieństwa.

Pszczoły odpowiadają za prawidłowy wzrost i rozwój roślin, które są warunkiem przetrwania naszego gatunku.

Pszczelarze biją na alarm

Jak twierdzą pszczelarze, mają oni najlepszą pracę na świecie- nie dość, że pracują w pięknym miejscu, to jeszcze mają najlepszych pracowników na świecie – nasze pszczoły. To bardzo zaradne, sprytne i inteligentne zwierzęta. Satysfakcja z pracy pszczelarza jest tym większa, że przynosi ona wymierne korzyści całemu światu.

Według badań przeprowadzonych przez ONZ, około 90% żywności całego świata pochodzi z około 100 gatunków roślin. Aż 71 z nich jest zapylane przez pszczoły. To daje zarobek około 190 mld rocznie. Są to więc bardzo wydajni pracownicy, niestety, niezbyt dobrze ich opłacamy.

W samej Europie, te niezwykłe owady zapylają około 84% roślin uprawnych. Daje nam to ok. 16 mld euro dochodu. Niestety, od 1989 roku z samych rezerwatów przyrody w Niemczech zniknęło około trzy czwarte latających owadów.

Z czego wynika tak trudna sytuacja tak pożytecznych owadów? Z ludzkiego zaniedbania, przejawiającego się brakiem zrównoważonego systemu oprysków. Dopiero niedawno wzmożono kontrole w tym zakresie, jednak na ich efekty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać – byle nie za długo i byle nie było za późno.

 

/Katarzyna Goch 

Komentarze