OSCARY 2020: 24 nominacje dla Netfixa. Nie zabrakło też polskiego akcentu

O miano najlepszego filmu 2019 roku walczyć będą dwie produkcje Netflixa: “Irlandczyk” i “Historia małżeńska”. Polskie “Boże Ciało” stanie w szranki w kategorii na najlepszy film międzynarodowy.

“Irlandczyk” w reżyserii Martina Scorsese nominowany jest w 10 kategoriach (m.in. najlepszy film, reżyser, aktor, scenariusz, zdjęcia i efekty specjalne, a także rolę drugoplanową – Joe Pesci i Al Pacino). Natomiast “Historia małżeńska została nominowana w pięciu kategoriach (film, aktor, aktorka, aktorka drugoplanowa i sceniariusz). 

Czytaj także: Podwyżka cen energii w 2020r. Dopłaty do prądu nie dla wszystkich

Szansę na Oscara ma również inna produkcja Netflixa. W kategorii na najlepszy film adaptowany nominowano “Dwóch papieży”. Szansę na nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego ma również Jonathan Price za rolę papieża Franciszka oraz Anthony Hopkins dla najlepszego aktora drugoplanowego za kreację papieża Benedykta. 

Oprócz wspomnianych produkcji na liście nominacji znalazły się również: “Zgubiłam swoje ciało”, “Amerykańska fabryka”, “Krawędź demokracji”, “Pokonani przez życie” i animacja “Klaus”. 

Jeśli chodzi natomiast o polskie akcenty w tegorocznych Oscarach, do tej prestiżowej nagrody nominowane zostało dzieło Jana Komasy. “Boże Ciało” powalczy w kategorii najlepszy film międzynarodowy z produkcjami takimi jak “Parasite” (Korea Południowa), Nędznicy (Francja), “Ból i blask” (Hiszpania) czy “Kraina miodu” (Macedonia Północna).

Czytaj także: Zmarła 45-letnia Oksana z Ukrainy, której szef nie udzielił pomocy przy udarze

Największą ilość nominacji zgarnęła jednak inna superprodukcja. “Joker” Todda Philippsa zgromadził ich aż 11. Wśród najbardziej docenionych obrazów znalazł się również nowy film Quentina Tarantino z Leonardo DiCaprio czy Bradem Pittem. “Pewnego razu… w Hollywood” dostało 10 nominacji. Taką samą ich liczbę zgromadził na swoim koncie dramat wojenny Sama Mendesa pt. “1917”. 

Uroczysta gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek 9/10 lutego. 

Komentarze