Oto sposób na uwolnienie się od uciążliwych TELEMARKETERÓW! Sprawdź co należy zrobić

Zapewne wielu z Was irytują dzwoniący telemarketerzy, którzy proponują oferty sprzedaży, oferty pożyczek czy oferty kredytów bankowych. Zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych RODO, telemarketerzy muszą spełniać szereg przepisów aby móc do Was dzwonić.

 

Telemarketerzy powinni pozyskiwać wasze numery zgodnie z przepisami oraz otrzymać od Was zgodę na przechowywanie i wykorzystanie Waszego numeru w celach marketingowych. Każdy telemarketer na początku rozmowy powinien poinformować, po co dzwoni i otrzymać od Was zgodę na przedstawienie tego Wam.

 

Jeśli o to poprosicie, osoba po drugiej stronie musi poinformować kto jest administratorem Waszych danych. Do tej pory sprawdzał się sposób, w którym na początku rozmowy pytano telemarketera o to kto jest administratorem danych osobowych. Niestety, rynek telemarketerów stosuje coraz to nowsze metody na pozyskiwanie swoich klientów i stosują metodę w której mówią, że: numer, pod który się dodzwonili, został losowo wygenerowany przez komputer.

 

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Nie mamy przecież pewności czy taki system, który generuje numery w ogóle istnieje! I czy jest zgodny z obowiązującym prawem. W takiej sytuacji należy poprosić o podanie nazwy i adresu firmy, która jest odpowiedzialna za administrowanie rzekomym systemem. Warto poinformować telemarketera o tym, że firma ta zostanie zgłoszona do UKE- Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz do UOKiK – Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Ze względu na ciągle rosnący odsetek cyberprzestępstw pamiętajcie, że Wasze dane są wyłącznie Waszą własnością i na każde zjawisko w którym ktokolwiek bezprawnie z nich korzysta należy jak najszybciej reagować!

 

źródło: unsplash.com

Komentarze