Papież naprawdę zadał TO pytanie Tuskowi!

papież

Na początku października Donald Tusk był ze swoją rodziną na audiencji u papieża. Wtedy papież Franciszek popatrzył mu prosto w oczy i zadał to pytanie…

Podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu zdecydowano, że jej nowym przewodniczącym zostanie Donald Tusk. Jego kadencja potrwa trzy lata.

 

 

„Franciszek dowiedział się wówczas tego, o czym wiedzieli nieliczni: że ustępujący przewodniczący Rady Europejskiej nie wróci do polskiej polityki, ale chciałby stanąć na czele Europejskiej Partii Ludowej, rodziny ugrupowań chrześcijańskich demokratów w Europie. Papież długo patrzył mu w oczy i zapytał, czy partia ta umie odróżnić popularność od populizmu” – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

 

„Pytanie papieża dotyczyło zasadniczego konfliktu w EPL: jak zachowa się wobec Viktora Orbana, populisty z Węgier?” – dodaje „SZ”. Wiosną członkostwo partii Orbana, Fideszu, w EPL zostało zawieszone.

 

„Europejska Partia Ludowa żąda od niego respektowania jej podstawowych wartości. Jednak Orban oparł się wszelkim próbom poważnej rozmowy na ten temat. Tusk będzie musiał podjąć decyzję i w Zagrzebiu już ją przygotowywał” – pisze niemiecki dziennik.

 

„Wyraźnym ostrzeżeniem dla Orbana”, były słowa Tuska o tym, że kto twierdzi, iż wolność i bezpieczeństwo wzajemnie się wykluczają, sam stawia się poza rodziną Europejskiej Partii Ludowej.

W czasie kryzysu migracyjnego polski polityk ostrzegał przed niekontrolowanym napływem migrantów. „Nie przybywajcie do Europy”! – apelował do tych, którzy już wyruszyli w drogę. Tusk popierał zamknięcie bałkańskiego szlaku migracyjnego co nie do końca spodobało się niemieckiej kanclerz.

 

 

ZOBACZ TEŻ:ZWROT ws. Banasia! Będzie musiał…

 

 

Mimo to Merkel poparła wybór Donalda Tuska na drugą kadencję. „W czasie negocjacji w sprawie brexitu Tusk dobrze sobie radził. Jego zasługą było to, że zachowano jedność 27 państw UE” – ocenia niemiecki dziennik.

 

 

 

Źródło:onet.pl

Źródło zdjęcaia:Instagram

Komentarze