Piotr Machalica nie żyje. Aktor miał 65 lat.

Po dzielnej walce Piotr Machalica zmarł dziś o 02:30 w szpitalu MSWiA w Warszawie”. Taka informacja pojawiła się na profilu facebookowym artysty.

Piotr Machalica trafił do szpitala kilka dni temu. Poinformowała o tym Krystyna Janda. Według niej artysta był w stanie śpiączki farmakologicznej i przebywał pod respiratorem. Krystyna Janda na swoim fanpage’u tak wspomina Machalicę: „Kochaliśmy i podziwialiśmy go wszyscy. Był w naszej Fundacji od samego początku i zagrał na naszych scenach przez ostatnie 15 lat setki spektakli, także zaśpiewał wiele koncertów. Żegnamy go zaskoczeni Jego śmiercią , w środku naszej wspólnej życiowej i teatralnej drogi. W naszych repertuarach zaplanowaliśmy na najbliższe miesiące spektakle z Piotrem.”

Prezydent wspomina Machalicę

Prezydent RP Andrzej Duda tak wspomina artystę w swoim wpisie na Twitterze: „Dziś w nocy odszedł Pan Piotr Machalica – wybitna postać polskiej sceny teatralnej, filmowej i piosenki aktorskiej. Swoimi rolami potrafił bawić, ale i skłaniać do refleksji. Będzie Go brakowało. Smutny dzień. RiP”.

Aktor teatralny i filmowy

Piotr Machalica urodził się w Pszczynie. W 1981 r ukończył warszawską PWST. Pochodził z rodziny aktorskiej. Przez ponad 20 lat związany był z Teatrem Powszechnym. Zagrał w takich spektaklach jak : „ Wesele” wg Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Nazara, w „Trzech siostrach” wg Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej czy w „Królu Learze” wg Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. Artysta zagrał w filmach Krzysztofa Kieślowskiego : „Dekalogu IX” i „Krótkim filmie o miłości”. Wystąpił również w „Zabij mnie glino” i w „Sztuce kochania” Jacka Bromskiego, a także w „Dniu świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego.

Piosenka aktorska i nie tylko

Artysta był też wykonawcą piosenki aktorskiej. Wykonywał utwory Okudżawy , Brassensa czy Wojciecha Młynarskiego. Występował też w popularnych serialach „Złotopolscy” czy „Egzamin z życia”. Zagrał wiele ról w teatrze Krystyny Jandy.

W najbliższym czasie miał zagrać w najnowszej produkcji TVN „Tajemnica zawodowa”. Jednak w ostatniej się wycofał. Według „Super Expressu” planował poświęcić więcej czasu 21 lat młodszej żonie Aleksandrze, którą poślubił we wrześniu. Piotr Machalica w 2005 r został odznaczony srebrnym medalem „Gloria Artis- Zasłużony Kulturze”.

Fot: piotrmachalica.com

Komentarze