PiS TRACI większość w sejmie! Nowy sondaż partyjny.

Najnowszy sondaż partyjny nie pozostawia złudzeń. PiS traci większość w sejmie.

Zgodnie z danymi badania pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl, jeśli wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby  41,9 proc. poparcia. Wysoki wynik oznacza jednak, że partia Jarosława Kaczyńskiego straciłaby samodzielną większość w Sejmie.

Ten wynik oznacza spadek poparcia o 3,9 pkt. proc. porównując wyniki z ostatnim badaniem Estymatora, które przeprowadzono w dniach 14-15 maja. To także oznacza mniejszą liczbę mandatów. PiS straciłby 9 miejsc w sejmie. To oznacza 226 mandatów i brak większości.

Spory wzrost poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska. W porównaniu z badaniem z połowy maja na KO chce głosować o 8,8 pkt. proc. więcej wyborców. To oznacza, że w najnowszym sondażu Estymatora partia uzyskała 26,1 proc. poparcia. Ten wynik pozwoliłby uzyskać 123 mandaty.

Trzecie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska. Ludowcy wraz z Kukiz’15 uzyskaliby głosy aż  11,9 proc. respondentów (To oznacza spadek 2,2 pkt. proc.). Jednak ten wynik pozwoliłby uzyskać 55 mandatów, a to aż o 25 więcej niż obecnie.

Czwarte miejsce zajęła Lewica, która uzyskała poparcie na poziomie 11,6 proc. ankietowanych. To spadek o 1,2 pkt. proc. Ten wynik dałby Lewicy 45 miejsc w sejmie – 4 mniej niż aktualnie.

Konfederacja zanotowała 6,6 proc. poparcia. To spadek o 2,3 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem. Taki wynik przełożyłby się na 10 mandatów w sejmie (o jeden mniej niż teraz).

Badanie zostało przeprowadzono w dniach 21-22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 uprawnionych do głosowania osób.

Komentarze