PiS wprowadza DOPŁATY m.in. dla kościoła! „ILE zyska Rydzyk?”

Nocą ze środy na czwartek sejmowa komisja przegłosowała zapisy „Tarczy Antykryzysowej 4.0”. Wspierają one m.in. kościół.

W temacie nocnego posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych przyjęto wiele poprawek. PiS zaproponowało poprawkę, która poszerza listę podmiotów uprawnionych do przyjęcia pomocy od rządu w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0.

-Kościół dostaje pieniądze z funduszu kościelnego, do tego szeroką ręką czerpie z funduszy dla organizacji pozarządowych – powiedziała Onetowi Hanna Gil-Piątek, ilustrując tezę na przykładzie grantu z Narodowego Instytutu Wolności w wysokości 700 tys. zł. Pieniądze otrzymała diecezja kielecka.

– Kościół ma tak rozliczne źródła finansowania, że moim zdaniem byłaby to rażąca dysproporcja – dodała Gill-Piątek.

Negatywnie na temat projektu wypowiadał się także poseł KO Dariusz Rosati.

– Ustawa covidowa jest zmieniana 42 razy, podobne działania mieliśmy przy drugiej i trzeciej tarczy. Tak nie możemy pracować. Proszę, by rząd się zastanowił i przyjął jakąś sensowną ustawę, a nie co dwa tygodnie przychodził do Sejmu z nowymi rozwiązaniami, z ustawą, która ma sto stron i dawał nam 24 godziny na zapoznanie się i dwa tygodnie później przychodził z nową ustawą -mówił Rosati.

– Wymiar finansowy tej tarczy jest bardzo rozczarowujący. Dopłaty do odsetek kredytów dla firm to kwota rzędu 580 mln zł. To jest kropla w morzu potrzeb – dodał poseł.

Wiele osób za kontrowersyjny uważa przede wszystkim pomysł finansowania kościoła. Niektórzy pytają wprost – ile zyska Tadeusz Rydzyk?  Redemptorysta już w marcu skarżył się na słabą kondycję finansową swoich mediów.

 Jednak nie wszyscy sądzą, że kościoła dofinansowywać się nie powinno. Jak powiedział poseł PiS Henryk Kowalczyk :

-Kościół jest wyjątkowo pozbawiony przychodów w okresie epidemii. Ma osoby zatrudnione.

Z kolei według innego polityka partii rządzącej można nawet powiedzieć, że kościół „stracił najwięcej przez koronawirusa”. Za przykład podaje spadek przychodów z „tacy”. Także Tadeusz Rydzyk wcześniej apelował o stałe wpłaty z uwagi na pandemię koronawirusa. Jak twierdził bał się o istnienie mediów, a już przed pandemią wpłaty starczały na „skromne funkcjonowanie”.

„Ile zyska Rydzyk?” – pyta jeden z oburzonych internautów.

Tarcza 4.0 projekt.

Tarcza 4.0,  to znaczy projekt „ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw” pozwala starać się określonym podmiotom o wypłacenie środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pieniądze mają pomóc finansować wynagrodzenia pracowników. Według poprawki także kościoły zaliczać się będą do grona uprawnionych.

 

Komentarze