PiS wygrywa i rządzi samodzielnie. Sejm bez PSL i Kukiz’15 (SONDAŻ)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w minioną niedzielę, zdecydowanym zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej” i TOK FM.

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 42 proc. poparcia. Taki wynik zapewniłby partii rządzącej większość bezwzględną, co oznacza, że mogłaby ona kontynuować samodzielne rządy bez konieczności zawierania koalicji. Jak wynika z powyższego badania, główną siłą opozycyjną pozostaje Koalicja Obywatelska, którą wskazało 29 proc. ankietowanych. Podium zamyka Lewica z 13 proc. poparciem. W Sejmie zasiedliby także parlamentarzyści Konfederacji Wolność i Niepodległość, ponieważ prawicowa formacja zdobyła 5 proc. poparcia. Swojej reprezentacji przy Wiejskiej nie miałby PSL, gdyż chęć oddania głosu na połączone siły Władysława Kosiniaka-Kamysza i Pawła Kukiza zadeklarowało jedynie 4 proc. respondentów. Ponadto 1 proc. pytanych wskazało Bezpartyjnych Samorządowców, natomiast 6 proc. ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos. Istotny jest również fakt, że udział w wyborach zadeklarowało aż 78 proc. respondentów.

Podział mandatów przy wynikach wskazanych w sondażu wyglądałby następująco:

  1. Prawo i Sprawiedliwość – 245
  2. Koalicja Obywatelska – 152
  3. Lewica – 59
  4. Konfederacja – 3
  5. Mniejszość Niemiecka – 1

Sondaż przeprowadzony został między 1-5 października br. na próbie 1005  osób.

Na niespełna tydzień przed wyborami pozycja Prawa i Sprawiedliwości wydaje się być niezagrożona. Głównym znakiem zapytania pozostaje kwestia podziału mandatów, a ta jest kluczowa przede wszystkim w kontekście kontynuowania przez PiS samodzielnych rządów.

Przypomnijmy, że wybory do Sejmu odbędą się w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze w całej Polsce czynne będą w godzinach 7-21. W głosowaniu wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów.

 

Komentarze