Po TO NBP sprowadził 100 ton złota do Polski!

NBP

NBP ogłosił, że blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski informował w lipcu br., że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton.

 

„O sprowadzeniu złota do Polski z Banku Anglii poinformował NBP. Będzie ono przechowywane w skarbcu banku centralnego.  Sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje” – powiedział szef NBP Adam Glapiński.

 

 

Wartość sprowadzonego złota szacuje się na kwotę 18 mld zł. Glapiński powiedział, że bank nie będzie obracał złotem, ale myśli o nim jako o trwałej rezerwie. „Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne” – mówił.

 

Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki.

 

Szef banku centralnego przyznał, że operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana i wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach.

 

Cała operacja została m.in. wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji” – mówił Glapiński.

 

 

ZOBACZ TEŻ:Co to znaczy zarabiać dużo w Polsce? Jaka to kwota? Zobacz najnowsze dane opublikowane przez GUS

 

 

 

Bank centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. 

 

 

 

Źródło:onetwiadomości/pixabay

Komentarze