Podatek od ZMARŁYCH! Urząd Skarbowy zaczyna KONTROLE!

Jest nowa ustawa! Trzeba będzie zapłacić podatek od zmarłego!

Spadek obłożony podatkiem VAT? Firma w spadku nie ma osobowości prawnej, ale jest płatnikiem VAT a także PIT.

Firma w spadku

Rząd przyjął ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. W praktyce oznacza to, że śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca działaności jego firmy. Nowa ustawa przewiduje spore ułatwienia w kontynuacji działaności po odejściu właściciela.

Otrzymując firmę w postaci spadku nie ma już wymogu podpisywania nowych umów z pracownikami czy kontrahentami. Ponadto nie trzeba nawet zmieniać Numeru Identyfikacji Podatkowej czy numeru konta. Można nadal wykonywać prawa i obowiązki administracyjne wynikające np. z wydanych wcześniej koncesji, licencji oraz zezwoleń na osobę zmarłego właściciela.

-Wprawdzie przedsiębiorstwo w spadku nie ma osobowości prawnej, jest jednak podatnikiem m.in. VAT i PIT, dzięki czemu zapewniona jest też ciągłość rozliczeń podatkowych firmy – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Podatek

Pojawiły się spore wątpliwości co do podatku, w momencie otrzymania firmy w spadku. Cały pozytywny aspekt psuje właśnie ten szczegół.Chodzi o zmiany w zapisie ustawy o podatku VAT.

W sytuacji, kiedy wygaśnie zarząd suksxesyjny lub uprawienia powołania zarządcy sukcesyjnego trzeba przygotować spis towarów pozostawionych przez zmarłego właściciela. Kolejno należy zapłacić od nich należny podatek VAT. Rozwiązanie budzi kontrowersje z uwagi na brał konsumpcji nabytych w drodze spadku towarów. Ponadto działalność ma być przecież kontynuowana. 

Co gorsza podatku od remanentu likwidacyjnego nie będzie można odliczyć. To oznacza spore koszty dla spadkobiercy przedsiębiorstwa.

 

Komentarze