Pomorskie: Poszedł na grzyby i znalazł skarb warty fortunę! Teraz zostanie milionerem?!

O tym, że podczas wizyty w lesie warto mieć oczy dookoła głowy przekonał się mężczyzna ze Strzelinka koło Słupska (woj.pomorskie). Korzystając z wolnej chwili i słonecznej pogody postanowił wybrać się na grzyby. W życiu nie przypuszczał, że znajdzie tam prawdziwy skarb!

Mężczyzna poszedł na grzyby do lasu w okolicach Strzelinka koło Słupska. Przemierzając leśne ścieżki w pewnym momencie zauważył, że coś odbija słońce i oślepia go w oczy. Grzybiarz postanowił sprawdzić co to takiego i nie mógł uwierzyć własnym oczom. Okazało się, że w ściółce przez ponad 1000 lat leżało kilka srebrnych, arabskich monet. Pieniądze pochodzą z okresu VIII i IX wieku. Jednak to jeszcze nie wszystko. Wśród nich znalazły się prawdziwe perełki, dwie perskie monety datowane na siódme stulecie naszej ery.

 

 

Skąd stare drachmy i dirhemy na polskiej ziemie? Odpowiedź jest prosta, przez Polskę przebiegał szlak handlowy ze wschodu na zachód, a monety mogli zgubić arabscy kupcy, którzy znaleźli się na terenie naszego kraju. Niestety znalazca skarbu niezostanie milionerem, ponieważ pieniądze są bezcenne. Znalezisko, na jakie natrafił amator grzybobrania zostanie przekazane do muzeum w Lęborku. Wcześniej jednak monety zostaną zabezpieczone i poddane odpowiedniej konserwacji. Pocieszeniem dla znalazcy być może jest fakt, że za swoją uczciwość nie ominie go nagroda. Wniosek w tej sprawie wpłynie wkrótce do ministra kultury.

 

 

 

źródła: o2.pl, foto pixabay.com

 

 

Komentarze