Pracodawca uzyska nowe prawo do INWIGILACJI pracowników!

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom sprawdzenie, czy ich pracownik jest zaszczepiony. Nowy projekt wprowadzi również obowiązek szczepienia personelu medycznego.

 

Nowe przepisy mają być procedowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 15-17 września. Zgodnie z założeniami pracodawca będzie mógł wypytać pracownika, czy jest zaszczepiony, a także w przypadku odpowiedzi przeczącej przenieść go na inne stanowisko. Dowodem szczepiennym ma być certyfikat covidowy. Ustawa ma również wprowadzić obowiązek szczepienia wśród personelu medycznego. Minister Zdrowia Adam Niedzielski na antenie TVN24 tak tłumaczył założenia ustawy:

 

Będę rekomendował, żeby pracodawcy otrzymali takie narzędzia. W poniedziałek na stałym komitecie Rady Ministrów przedstawiliśmy projekt, który rzeczywiście daje takie możliwości. Projekt ten ma trzy główne rozwiązania – pierwsze daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Drugie – nawet w przypadku wprowadzania obostrzeń, to firma, która może wykazać się zaszczepieniem i obsługuje klientów zaszczepionych, będzie wyłączona spod obostrzeń – powiedział minister zdrowia.

 

Niedzielski wspomniał także o rosnącej liczbie nowych zakażeń. Przyznał, że mamy już do czynienia z kolejną falą zakażeń, jednocześnie uspokajając, że na ten moment jesteśmy daleko od obłożenia szpitali, jakie widzieliśmy przy poprzednich wzrostach.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 533 nowych zakażeniach koronawirusem. W porównaniu z poprzednim tygodniem oznacza to wzrost o kilkanaście procent.

 

Źródło: Forsal.pl / TVN24 / Ministerstwo Zdrowia

Zdjęcie: Pexels

Komentarze