Prezent od Donalda Trumpa na święto Niepodległości: od dzisiaj do USA polecicie bez wizy!

Kevin K. McAleenan – szef resortu bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczoncyh ogłosił w środę decyzję o przyjęciu Polski do programu VMP. Oficjalnie od dnia dzisiejszego 11.11 możecie polecieć do USA bez konieczności wyrabiania wizy.

 

Wciąż jednak konieczna jest rejstracja i otrzymanie zgody na podróż do stanów. Taką rejstrację przeprowadza się w elektronicznym systemie autoryzacji (ESTA), potrzebny jest także biometryczny paszport ważny conajmniej 90 dni oraz bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wylotu z USA.

Kosz rejestracji w elektronicznym systemie autoryzacji kosztuje 14 dolarów czyli około 54zł. Jest to jednak dużo tańsza kwota niż 160dolarów (ok. 618zł) za opłatę wizową tak jak miało to miejsce do tej pory. Całą procedurę należy wykonać na minimum 72 godziny przed przylotem do Stanów Zjednoczonych.

 

 

Elektroniczny system autoryzacji wydaje zgodę na dwa lata, w ciągu tego czasu możecie odwiedzać USA wielokrotnie ale nie możecie podejmować pracy, każdy jednorazowy pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Jeżeli posiadacie wizę, możecie z niej korzystać aż do momentu wygaśnięcia jej ważności.

 

Kto może nie otrzymać zgody na wyjazd do USA?

Autoryzacji nie otrzymają osoby, którym w przeszłości odmówiono wyrobienia wizy lub osoby b które „miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA” – podaje ambasada Polski w USA.

 

 

źródło: pl.usembassy.gov/pl/, unsplash.com

Komentarze