Prezydent Duda i Prezes PiS pożegnali Kornela Morawieckiego. Przejmujące słowa!

Msza pogrzebowa Kornela Morawieckiego odbyła się w sobotę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas uroczystości przemawiali m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

 

Wśród zebranych znaleźli się m.in.: Premier Czech Andrej Babisz, Marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych, władz miast i wielu oficjeli.

 

Podczas Mszy Świętej głos zabrał Andrzej Duda. Swoją mowę rozpoczął przytaczając fragment inauguracyjnego przemówienia marszałka seniora z listopada 2015 roku: „Mamy obowiązek, spierając się, dochodzić do porozumienia i służyć Polsce. Służyć obywatelom. (…) Dla kogo jest Polska? Żyjemy nie tylko dla siebie. Żyjemy i umieramy dla innych„.

 

W swoich kolejnych słowach Prezydent Andrzej Duda podkreślił postawę Kornela Morawieckiego:

Takim był człowiekiem. Niezwykłych wewnętrznych przekonań, niezwykłej wewnętrznej siły. Niezwykłej niezłomności w dążeniu do wolności”.

(…)

Do samego końca, do ostatniej swojej chwili, w czasie, kiedy już był bardzo ciężko, śmiertelnie chory, cały czas był gotowy do służby. To właśnie dlatego jest ten wielki, ceremonialny pogrzeb, na który przybyło tylu ludzi. Wielce szanowny panie marszałku seniorze, dobrze pan się zasłużył Rzeczypospolitej i pana służba jest doceniana. Ja panu z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej za nią dziękuję.” – zakończył Prezydent.

 

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński również pożegnał Kornela Morawieckiego przemową:

Przyszło mi pożegnać człowieka niezwykłego w całym tego słowa znaczeniu. Niezwykłego poprzez swój życiorys, ale także niezwykłego poprzez swoje cechy czysto osobiste. Człowieka, który łączył w sobie radykalizm, radykalizm niezwykle ostry, daleko posunięty, z łagodnością, gotowością współpracy ze wszystkimi, z wielką łatwością wybaczania”.

Dodał również, że jego życie było swoistym „sprzeciwem wobec zniewolenia. Sprzeciwem wobec tego wszystkiego, z czym polskiemu patriocie trudno się pogodzić”.

 

Ceremonia pogrzebowa zmarłego marszałka seniora odbyła się o godzinie 15 na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Oprac. Kamila Wolny

Fot.Facebook

Komentarze